Meaning

CRM nedir?

Müşteri İlişkileri Yönetimi CRM Yazılımı nedir?

CRM yazılımı, Müşterileri beklentilerini daha fazla anlamak için gerekli verileri toplama ve elde edilen bilgiler doğrultusunda çalışma stratejileri geliştirmeye CRM müşteri ilişkileri yönetimi (Customer Relationship Management – CRM) adı verilir. CRM, işletmelerin verimlilik için tekrarlanan süreçleri otomatik olarak yapılmasına yardımcı olan yazılımın genel adıdır. CRM müşterilerin bilgi ve verilerini depolamaya, müşteri verilerini izlemeye, müşteri memnuniyetini artırmaya ve süreçlerin düzenli olmasına ve kârlılığın artırmasına yardımcı olur. .

crm nedir

CRM Geliştirme.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) , eski ve mevcut müşterilerle ilgili tüm kayıtları şirket içinde merkezi bir yerde saklayan ve yöneten bir yazılımdır ve tüm ofislerinden erişilebilir. CRM Yazılımı, şirketlerin Satış, Pazarlama, Müşteri Hizmetleri ve Destek bölümlerini düzenlemeye yardımcı olur. Şirketlerin tüm bölümleri müşterinin verilerini paylaştığı için müşteri memnuniyetini artırmaktadır.

crm yazılımı nedir

Operasyonel CRM’ler Size Yardımcı Olur.

Operasyonel sistemler, adından da anlaşılacağı gibi, operasyonel müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) işletmelere günlük pazarlama, satış ve müşteri hizmetleri operasyonlarını yönetme konusunda yardımcı olmaktadır. Bu platformlar en yaygın CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) türüdür ve çok çeşitli sektörlerdeki işletmeler arasında popülerdir.
1. Pazarlama otomasyonu, Satış gücü otomasyonu
2. Servis otomasyonu

Pazarlama otomasyonu.

Pazarlama otomasyon aracı, kullanıcının kendi pazarlamasının özelliklerini otomatikleştirmesini sağlar, böylece kullanıcı satış dönüşüm süreçlerinin çeşitli aşamalarında müşterileri daha etkili bir şekilde hedefleyebilir. Örneğin, operasyonel CRM’ler, sisteme her yeni bir potansiyel müşteri girdiğinde bir e-posta kampanyası ayarlamak gibi öngörülebilir görevlerle oluşturulabilir.

Pazarlama otomasyonu.

Satış otomasyonu yönetimi, birçok CRM yazılım sisteminin önemli bir bileşenidir. Bu özellik, kullanıcının akışları yönetmesine, potansiyel müşterilerin büyütmesine ve yeni müşteriler edinmesine ve müşterileri kolaylıkla yönetmesine yardımcı olabilir. CRM, belirli aşamaları tamamladıktan ve belirli ölçüleri karşıladıktan sonra müşteriyi otomatik olarak izlemeyi ve durumlarını potansiyel müşteriden nihai müşteriye dönüştürmeyi içerebilir. Örneğin CRM, kişileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmek için tasarlanmış e-posta kampanyalarını ayarlamak için kullanıcının çok adımlı otomatikleştirmesine olanak tanır. Kullanıcı sadece hangi aktivitelerin kampanyayı tetiklediğine karar verir ve CRM geri kalanını otomatik olarak halleder.

Hizmet otomasyonu.

Hizmet otomasyonları, daha yüksek düzeyde müşteri hizmetleri desteği sağlamak üzere tasarlanmıştır. E-posta, kısa mesaj veya telefon hattı yardımıyla yararlı bilgiler sağlayan servis otomatikliğine sahip CRM ve müşteri tercihlerine bağlıdır. Bu sadece daha tutarlı bir müşteri deneyimi yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda ekip üyelerinizi daha acil görevlere odaklanmak için müşteriye ücretsiz olarak sunar.

CRM sisteminin üç ana işlevi şunlardır:

 • Müşteri Kazanma.
 • Müşteriyi Elde Tutma.
 • Verileri Yönetme.

CRM Yazılımı Faydaları.

 • CRM yazılımı, müşterinin tüm kaydını etkin bir şekilde yönetir ve müşterilerin beğenilerini, beğenmediklerini ve alışkanlıklarını analiz eder ve davranışlarının bir kısmını tahmin eder.
 • CRM Yazılımı her müşterinin değerini artırmaya yardımcı olur.
 • CRM yazılımı eski müşterileri korumaya yardımcı olur.
 • CRM yazılımı müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olur.
 • Her müşterinin özel çalışma koşullarına ve pazarlarına göre özelleştirilen CRM, doğal olarak ölçeklendirilebilir, esnek ve son derece güvenlidir; onu güçlendiren ve zamandan, paradan tasarruf etmenize ve aynı zamanda operasyonel verimliliği artırmanıza yardımcı olan bir çok teknolojik özellik içerir. 

CRM , iş akışımızı yönetme prosedürünün toplanmasıdır. Bilgisayar tabanlı veya manuel çalışma olabilir. Veriler belgeler, resimler, filmler, telefon numaraları vb.

crm nedir

Müşteri avantajları.

Müşteri ilişkileri yönetimi yazılım sistemleri, müşteriye günlük süreçte daha iyi ve daha güvenilir bilgilerle hizmet vermektedir.

1. Kanallar arasında entegre yardım.-,
2. Gelişmiş satış gücü verimliliği ve etkinliği,
3. İyileştirilmiş fiyatlandırma,
4. Özelleştirilmiş ürün ve hizmetler,
5. Geliştirilmiş müşteri hizmeti verimliliği ve etkinliği,
6. Kampanyalar olarak da adlandırılan bireyselleştirilmiş pazarlama mesajları,
7. Müşterileri ve tüm kanalların tek bir platformda bağlanması.

CRM Türleri

 • Operasyonel CRM.
 • Analitik CRM.
 • İşbirlikçi CRM.
erp-nedir-en-iyi-erp-programi-kkp-kurum-business

ERP Nedir?

Kaynak: Apple info way.