Meaning

İnternet Korsanlığı: Bilmeniz Gerekenler.

Çevrimiçi medyada yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenin ve kendinizi internet korsanlığından koruyun.

İnternet korsanlığı yeni bir şey değil. Aslında, World Wide Web’in başlangıcından beri var. Öyleyse, nasıl tırmandı ve bunu önlemek için ne yapılabilir? İşte bilmeniz gereken her şey.

İnternet Korsanlığı Nedir?

İnternet korsanlığı, telif hakkıyla korunan materyallerin (müzik, film ve oyunlar gibi) sahibinin izni olmadan çoğaltılması ve çevrimiçi olarak dağıtılmasıdır. Başka bir deyişle, bu yasa dışıdır ve yakalanırsanız, oldukça yüksek ceza ödeyebilirsiniz. 

Korsanlığı daha iyi anlamak için, son beş yılı bir kitap yazarak geçirdiğinizi varsayalım. Kitabın üç nüshasını sattıktan sonra, 100’den fazla kişinin eline kitabın geçtiğini fark ettiniz. Biri bir kopya çıkardı ve kârı kendilerine saklayarak kendi başına satmaya başladı. Harika bir duygu değil, değil mi? Müzisyenler, film yapımcıları ve fotoğrafçılar bu hayal kırıklığını çok iyi bilirler.

Peki, internet korsanlığı ilk ne zaman tanıtıldı? İnternet ilk ortaya çıktığında ve eğlence parmaklarımızın ucunda hazır olduğunda, dünya ne kadar hırsızlık yapılabileceğini hayal edemiyordu. İnternet korsanlığının kesin doğum tarihi bilinmemektedir. Bununla birlikte, gerçekten ne zaman başladığını görmek için 1990’ların sonlarına bakabiliriz. 

Eşler arası bir dosya paylaşım sitesi olan Napster gibi şirketler sayesinde, binlerce kullanıcı arkadaşlarından, komşularından ve hatta yabancılardan müzik indirebildi, üstelik bunların hepsini tek kuruş ödemeden. Sadece aylar sonra, şirket hükümet tarafından kapatıldı ve kısa süre sonra çevrimiçi korsanlığın hızlı bir çözüme ihtiyaç duyan gerçek bir sorun olduğunu anladı. Böylece dijital telif hakkı yasaları doğdu.

İnternet Korsanlığı İstatistikleri.

İşte çoğu insanın internet korsanlığı konusunda yanıldığı şey. Para kaybeden sadece favori multi-platin kayıt sanatçınız değil. Prodüksiyonun perde arkasında çalışan herkes, stüdyoda uzun günler boyunca onları besleyen yemek şirketi ve güvende olduklarından emin olan güvenlik görevlileri. Amerika Birleşik Devletleri tek başına  film, TV, oyun ve müzik üretimi ve dağıtımıyla ilgili sektörlerde 2,6 milyon kişiyi istihdam etmektedir.  İnternet korsanlığı nedeniyle her yıl  230.000 ila 560.000 iş kaybedilmektedir. Ayrıca, çevrimiçi korsanlığın yılda yaklaşık 29,2 milyar dolarlık gelir kaybına yol açtığı tahmin ediliyor. Unutmayın, bu rakamlar, korsanlığın evde daha da fazla insanın olduğu bir yıl olan 2020’yi hesaba katmıyor.

İnternet Korsanlığının Muhtemel Sonuçları.

Peki, çevrimiçi medyaya korsanlık yaptığınızda ne olur? İçerik türüne ve vakanın ciddiyetine bağlıdır. Bununla birlikte, suçluların sorumlu tutulmasını sağlamak için telif hakkı ve korsanlığa özgü yasalar bulunmaktadır. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği, kopya müzik kayıt başına 250.000 $ kadar para cezası ile birlikte hapis cezası ile sonuçlanabilir.

İnternet Korsanlığıyla Nasıl Mücadele Edilir?                                            

Çevrimiçi medyaya gelince, neyin iyi olup neyin olmadığı arasında ince bir çizgi vardır. İşte bilmeniz gerekenler:

  • Akış hizmetlerini kullanın: Bunlar, kullanıcıların içeriği istedikleri zaman ve yerde görüntülemelerine olanak tanırken aynı zamanda içerik oluşturuculara haklarına sahip oldukları telif haklarını da vermek için ayarlanır. Çoğu hizmetin bir bedeli vardır (Netflix ve Apple Music gibi), ancak ücretsiz yayın sunanlar (Spotify ve SoundCloud gibi) bile reklamlardan gelir elde eder.
  • Medya satın alın: Bugünlerde pek yaygın olmasa da güvenilir kaynaklardan şarkı, albüm, müzik ve TV dizisi satın alabilirsiniz.
  • StreamSafely.com’u kontrol edin: Şüpheye düştüğünüzde, her şey-internet-korsanlığı ile ilgili bilgi merkezini ziyaret edin. StreamSafely.com , yasadışı medya paylaşımının sonuçlarını ayrıştırır  ve “Korsanlar içeriği nasıl sunar?” Ve “Korsan içeriği izlemek güvenli mi?” Gibi yaygın sorulara yanıt verir.
  • Web sitesi erişimini kısıtlayın: İnternetteki yasadışı eylemler her zaman açık değildir – özellikle bir çocuk veya genç için. Ailenizi korumak için, yanlışlıkla korsan bir akış sitesine tıklamalarını önleyen tarayıcı kısıtlamaları uygulamayı düşünün.

İnternet korsanlığı kafa karıştırıcı, cezbedici ve tehlikeli olsa da, önlenebilir. Çevrimiçi medya kullanımının yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda kendinizi eğiterek ve güvenilebileceğini bildiğiniz sitelere ve hizmetlere bağlı kalarak hanenizi koruyun.

Kaynak: cox.com

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı