Meaning

NFC Nedir?

Yakın alan İletişimi.

NFC, cihazlar arasında yaklaşık 10 cm’lik bir mesafe üzerinden veri alışverişini sağlayan kısa menzilli, yüksek frekanslı bir kablosuz iletişim teknolojisidir.

NFC, akıllı kart ve okuyucunun arayüzünü tek bir cihazda birleştiren mevcut yakınlık kartı standardının (RFID) bir yeni modelidir. Kullanıcıların dijital cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde içerik paylaşmalarına, faturalarını temassız olarak ödemelerine ve hatta toplu taşıma için halihazırda kullanımda olan mevcut temassız altyapıda elektronik seyahat bileti olarak cep telefonlarını kullanmalarına olanak tanır.

NFC Nedelerde Kullanılır?

NFC’nin Bluetooth’a göre önemli avantajı, daha kısa bağlantı süresidir. Bluetooth cihazlarını tanımlamak için manuel yapılandırmalar yapmak yerine, iki NFC cihazı arasında bağlantı aynı anda kurulur (1/10 saniyenin altında).

Daha kısa menzili nedeniyle NFC, Bluetooth’tan daha yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar ve NFC’yi, ileten fiziksel cihazıyla (ve dolayısıyla kullanıcısıyla) bir sinyali ilişkilendirmenin başka türlü imkansız olduğu kalabalık alanlar için uygun hale getirir.

NFC, cihazlardan biri pille çalışmadığında da çalışabilir (ör. Kapatılabilen bir telefonda, temassız bir akıllı kredi kartında vb.).

Telefonunuzu kaybederseniz ne yapmalısınız?

Kötü kişiler NFC özellikli telefonunuzu kullanarak banka hesabınızı temizleyebilir mi? Pek sayılmaz. Telefonunuzu kullanarak işlemleri tamamlamak için ek yetkilendirme sağlamanız gerekir – bir PIN girin veya biyometrik verilerinizi, parmak izinizi veya yüz tanımlama kullanın. Bu şekilde, hiç kimse mobil ödemeleri kullanamaz. Diğer taraftan, telefonunuz kilitli değilse veya biyometrik veri güvenliğiniz açık değil ise, yalnızca NFC ödemelerinden daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ancak, telefonunuzu kaybettiyseniz ve birisinin hesabınızı tehlikeye atabileceğinden endişeleniyorsanız, bankanızı aramalı ve hesabınızı kapatmalısınız. Ayrıca mümkünse telefonunuzu uzaktan fabrika ayarlarına sıfırlamalısınız.

NFC ve güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kaynak : nordvpn.com.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı