Ne Demek

Organik Gıda Nedir?

Süpermarkette vegan sütler mi arıyorsunuz? Daha az tuzlu atıştırmalıklar? Sözde ‘süper yiyecekler’ satın alıyor musunuz? Organik gıda nedir? Veriler, bazı tüketici alışkanlıklarını değiştirdiğini gösteriyor.

Aralarında sağlık ve esenlik endişelerinin arttığı, artık sadece satın aldıkları ürünlerin fiyatına değil, aynı zamanda tükettiklerinin kalitesine de daha fazla önem veren bir tüketici kesimi var.

organik gıda

Organik gıda nedir?

Organik gıda, toprakların ve ekosistemlerin sağlığını iyileştiren bir üretim sistemine sahip olanlar. Yani doğal yöntemlerle yetiştirilen ve işlenen ürünlerdir.

“Tarım söz konusu olduğunda, pestisitler, sentetik gübreler, atık su veya transgenik çeşitler gibi hiçbir kimyasal kullanılmaz. Hayvancılıkta hayvanlara büyüme hormonu, anabolik veya antibiyotik verilmez ve sentetik besinlerle beslenmezler. Endüstriyel olarak işlenenlere gelince, hiçbir yapay katkı maddesi veya koruyucu eklenmez. Kısacası insan tüketimi için çok daha doğal ve sağlıklı besinler ”.

Organik yiyecekler 4 kategoriye ayrılır:

  1. % 100 organikler tamamen organik olanlardır.
  2. Organik olanlar% 90 veya% 95 organiktir.
  3. Organik ürünlerle üretilmiştir, adından da anlaşılacağı gibi organik ürünlerle yapılırlar.
  4. % 50 veya daha az organik olan ürünler. Bu kategoriye ait ürünler içerdikleri organik elementleri belirtmelidir.

Organik Gıdada Yüksek Maliyetler

Organik gıda, yiyeceklerin maliyeti çeşitlendi, ancak yine de bu tür yiyeceklerin alımını ve tüketimini sınırlayan bazı faktörler var.

“Neden maliyetleri yüksek? Bunun nedeni , gübre, büyüme hormonları veya bitkilerin meyvelerinin üretimini veya sığırların kas kütlesini artırmaya yardımcı olan diğer bazı kimyasal katkı maddelerinin yokluğunun bir sonucu olarak, üretiminin daha yavaş ve daha az miktarda olmasıdır. Ayrıca tabi oldukları sıkı sertifika kontrolünün maliyeti ”.

Örneğin, organik bir zeytinyağı, birinden% 300 daha pahalıya, sarımsak% 100 daha fazla ve bir tavuk iki katına mal olabilir.

Organik yiyecekler yiyen insanlar fazla kilolu olmaktan ve diğer birçok sorundan kaçınabilirken, organik olmayan veya yüksek oranda işlenmiş yiyecekler yiyen kişiler aşırı kilolu ve cinsel işlev bozukluğu, ruh hali değişimleri ve karaciğer hasarı gibi diğer sağlık sorunlarından muzdarip olma eğilimindedir.

Organik yiyecekler kaygı, uykusuzluk ve depresif atakları azaltmaya yardımcı olur.

Sonuç. 

Sonuç olarak  organik besinler  çok daha sağlıklıdır ve vücuda organik olmayan gıdalardan çok daha fazla fayda sağlar, bu faydalar hem yiyeceği tüketen kişi, hem yiyeceği yetiştiren kişiler, hem de çevre için ve çevreye zarar vermeyen hayvanlar içindir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı