Ne Demek

Ramazan nedir? Önemi.

Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “On bir ayın sultanı” denilmiştir. İslam dinin inancına göre Hz Muhammed’e Kur’an ayetleri inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başladığı aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartından biridir. Hicri takvime göre 9. aya denk gelmektedir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Ramazan Bayramının diğer adı da Şeker Bayramı’dır.

Ramazan ayı; oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Ramazan orucu, Bakara suresinin 183-184 ayetleriyle farz kılınmıştır.

“Ey İman edenler! Sizden öncekilere olduğu gibi, size de oruç tutma yükümlülüğü getirilmiştir; bu sayede kendinizi koruyacaksınız. Oruç sayılı günlerdedir. İçinizden hasta veya yolculukta olanlar başka günlerde tutabilirler; hasta veya yolcu olmadığı halde oruç tutmakta zorlananlar ise bir fakir doyumluğu fidye vermelidir.

Daha fazla veren, kendine daha fazla iyilik etmiş olur; fakat yine de, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (el Bakara 2/183-184).

Bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” bu ayın içinde yer almaktadır. Ramazan ayında cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur. Sevgili peygamberimiz bunu şöyle bildirmektedir: “Ramazan ayı girince cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincirlere vurulur. (Buhari, Savm).

Ramazan ayı birlik beraberlik ve kardeşlik duygularının güçlenerek pekiştiği aydır. Ramazan, insanların kendilerini hesaba çekmeleri, hatalarını fark etmeleri ve tövbe edip Yüce Allah’a sığınmak için bir fırsattır. Kişi oruç tutarak sabrı, açlığa karşı tahammülü, fakirlerin halini düşünmeyi, hoşgörülü olmayı öğrenir. Ramazan ayında elde ettiğiniz güzel davranışları korumak ve hayatımızın her anını ramazan gibi yaşamak bizim için iki dünya saadetinin kapılarını açacaktır.