Sayfa

Cuma Gününün Müslümanlar İçin Önemi.

Kur’an-ı Kerimde Cuma Gününün Önemi.

Cuma namazı İslam dininde, Cuma günü öğle vakti cemaatle kılınması farz olan iki rekatlık bir namazdır. Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür. Bugün de Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazı kılarlar. Melekler, Cuma günü camilerin kapılarında hazır bulunurlar girenlerin adlarını yazarlar. Bugün yapılan dualar, kılınan namazlar ve okunan Kur’an-ı Kerim daha hayırlıdır. Müminlerin yaptığı iyi niyetli dualar hayırlara ulaşır. Peygamberimiz ilk Cuma namazını, Ranûna vadisinde kıldırmıştır. Cuma namazı aklı yerinde, buluğ çağına gelmiş, sağlıklı erkek Müslümanlara farz kılınmıştır.

Cuma Günü.

-Ey iman edenler, Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. (Cuma / 9)

-Cuma namazı kılınca yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütuflarından isteyin. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz. (Cuma(62),10).

-Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır. Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de Cuma günü kopacaktır. (Müslim, Cuma 18).

-Kim tembellik ederek üç Cuma namazını terk ederse Allah o kimsenin kalbini mühürler. (Tirmizî, Cuma 354).

-Beş vakit namaz ve Cuma namazı diğer Cuma namazına kadar büyük günahları işlemediğin sürece aralarında işlenen (küçük) günahlara kefarettir. (Müslim, Tahâre,14-15).

-Cuma gününde bir saat var ki Müslüman, bu saate isabet ederek hayırlı bir şey isterse Allah ona istediğini verir. (Müslim, Cuma 15).

-Cumaya gelmek isteyen kimse boy abdesti alsın. (Müslim, Cuma 2).

-Ergen olan her kişinin Cuma günü gusletmesi, ağız ve diş temizliği yapması ve yeteri kadar güzel koku sürmesi gerekir. (Müslim, Cuma 7).

Cuma günü Müslümanlar için bir bayram günüdür. Bunun için Cuma günü boy abdesti almak, beden temizliği yapmak, temiz elbiseler giymek, güzel okular sürmek sünnet olan davranışlardır.