Sayfa

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Fiyatı

2022 Egzoz Emisyon Muayene Ücretleri ve Gecikme Cezası

Egzoz muayene ücretleri 2022 yılına girmemizle en çok merak edilen konulardan birisi olsu. 2022 yılında egzoz muayene ücreti KDV dâhil 110 TL’dir. Egzoz muayenesi, egzoz gazı emisyonu ölçümü için yaptırılır.

Egzoz muayene gecikme cezası 2022 yılı itibariyle 2.815 TL’dir. Bu ceza ilk 15 gün içerisinde ödenecek olursa %25 ceza indiriminden faydalanılarak ödenebilir. Muayene sonucunda standartların dışında bir ölçüm çıktıysa, buna sebep olan araç sahiplerine 5.633 TL para cezası kesilir.

Egzoz Gazı Emisyon

Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir?

Egzoz gazı emisyon ölçümünün yapılma nedeni, trafikte yer alan motorlu taşıtların egzozlarından çıkan karbonmonoksit (soba zehirlenmelerine sebep olan gaz), karbondioksit, azotoksit, hidrokabon gazları, kurşun gibi ağır metallerin yarattığı hava kirliliğinin önüne geçebilmektir. Ancak tamamen önüne geçmek için yeterli değildir. Bahsedilen bu gazlar ozon tabakasına zarar vermekle kalmayıp yol kenarındaki bitkilere de zarar vermektedir. Egzoz gazında bulunan ağır metaller yol kenarlarındaki bitkilerde birikebilmektedir ve ağır metaller insan vücudu için çok zararlıdır.

Araca yapılan egzoz gazı emisyon ölçümü sonrası, ölçümlerde kirletici gaz salınımı miktarı belirlenmiş sınırlar içerisinde kalmış ise, araç sahibine Egzoz Gazı Emisyon Raporu verilir. Bu raporun araçta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Aracın son egzoz emisyon ölçümü de bu belgede bulunmaktadır. (1 Ocak 2018 tarihten itibaren egzoz gazı emisyon ölçümü sonrası verilen ruhsat ve pul kaldırılmıştır.)

Egzoz Muayenesi Cezası Nedir?

Egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan kişiler, tespit edildiği takdirde 2.815 TL para cezası ödemek zorundadır. Standartlara uygun olmayan ve fazla gaz salınmasına neden olan araç sahipleri de 5.633 TL para cezasına tabi tutulurlar. Bu nedenle egzoz muayenesini kanunlara göre yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Muayeneden önce, egzoz kontrolü yapılması çok önemlidir. Egzoz kontrolünüzü yapıp bir sorun olmadığına emin olunmalıdır. Sorun var ise giderilmesi gerekmektedir. Egzoz emisyon ölçümü için randevu alındıktan sonra bulunduğunuz şehrin veyahut başka bir şehrin sanayisinde, ölçüm yapma yetkisi bulunan bir merkezine giderek ölçümünüzü yaptırabilmeniz mümkündür. Ek olarak TÜVTÜRK internet sitesinden muayene randevusu aldıktan sonra randevu aldığınız TÜVTÜRK istasyonunda egzoz muayene ölçümü yaptırabilirsiniz. (TÜVTÜRK egzoz emisyon ölçümü işlemini yalnızca 2 kez ücretsiz yapmaktadır.)

Egzoz Emisyon Ölçümü Kaç Yılda Bir Yapılır?

Egzoz emisyon ölçümü motorlu araç türleri için farkı sıklıklar gösterir. Binek ve resmi motorlu araçlar(otomobiller) için egzoz emisyon ölçümü sıklığı ilk üç yaş sonu ve üç yaş sonrası her iki sende birdir. Diğer motorlu taşıtlar için ise bu sıklık bir yaş sonu ve sonrası için senede bir olarak belirlenmiştir. Bazı araçlar ise egzoz emisyon ölçümünden muaftır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı