Sayfa

Philadelphia Deneyi Nedir.

filadelfia’nın 12 Ağustos 1943’te ABD Donanması’na bağlı USS Eldridge adlı bir ordu gemisinde yapıldığı varsayılan deney. Resmi belgelerde buna Gökkuşağı Projesi denildiği için bunun operasyonun orijinal adı olmadığı unutulmamalıdır .

filadelfia deneyi bir savaş efsanesi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin o yıllarda yaşadığı gibi bir savaş bağlamında, sahtekarlıkların, yalanların veya mitlerin ortaya çıkması her zaman olduğundan daha sık tekrarlanır. Philadelphia Deneyi bu bağlamda çerçevelenmelidir.

filadelfia deneyi

Hikayeye göre ABD Ordusu, gemilerini görünmez hale getirmelerini sağlayacak teknoloji arayışının peşindeydi. O yıllarda Amerikan donanması, denizaltılarıyla ilgili olarak yenilikçi Alman teknolojisi tarafından geride bırakıldı. Bu anlamda, Alman denizaltıları neredeyse tespit edilemezdi ve sonuç olarak düşman muhriplerine zarar verdi. Bu durumla karşı karşıya kalan Amerikan donanması, Nazilerin teknolojisine karşı koymak için zamanın en iyi bilim adamlarını çağırmaya karar verdi.

Fizikçi Albert Einstein tarafından geliştirilen birleşik alan teorisi, yerçekimi kuvvetini diğer elektromanyetik kuvvetlerle birleştirdi ve bu teorik yaklaşım Philadelphia deneyinin merkezi çekirdeğini oluşturdu.

Böylece, 1943’te USS Eldridge muhrip yeni bir teknoloji başlattı ve bazı hesaplara göre büyük bir ışık halesi gemiyi tamamen kapladı, sonra görünmez oldu ve sonunda 800 metre öteye ışınlandı .

Bu hikayenin doğruluğuna inananlar, yalnızca savaş gemisinin görünmezliğini ve ardından ışınlanmayı sürdürmekle kalmıyor, aynı zamanda bazı mürettebat üyelerinin nesnelerle ve gemi yapısının parçalarıyla kaynaştığını da onaylıyor. Bu tür versiyona devam edenler, bölümün hayatlarını değiştirdiğini de söylüyorlar.

filadelfia deneyi
filadelfia deneyi

Efsanenin diğer tarafı.

Şüpheciler bize madalyonun diğer yüzünü öğretiyor. Bu hikayenin savunucularının, gerçekliğini kanıtlayan kesin kanıtlar sunmadıklarını düşünüyorlar. Bu anlamda, mürettebatın bazı üyelerinin ifadeleri, geminin görünmezlik ve ışınlanma versiyonunu reddediyor.

Çoğu araştırmaya göre, aldatmacanın yaratıcısı, USS Aldridge yakınlarındaki bir gemideyken garip fenomene tanık olduğunu iddia eden Carl Allen adında bir kişiydi.

filadelfia deneyi
filadelfia-deneyi-1

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı