SağlıkSayfa

Kendimi Koronavirüs’ten (COVID-19) nasıl koruyabilirim?

T.C. Sağlık Bakanlığı, kendinizi korumak için atabileceğiniz bir dizi adım yayınladı. Hastalığı önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Virüs esas olarak birbirleriyle (yaklaşık 2 mt içinde) yakın temas halinde olan kişiden kişiye ve enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan damlacıklar yoluyla yayıldığı düşünülmektedir.

Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan veya muhtemelen damlacıkları soluyan insanların ağız ve burun yolu ile akciğerlerine inmektedir.

Kendinizi korumak için şunları yapın:

  • Özellikle halka açık bir yerdeyken ve öksürdüğünüz veya hapşırdıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın .
  • Sabun ve su hazır bulunmuyorsa, en az % 60 alkol içeren bir el dezenfektanı veya kolonya kullanın. Ellerinizin tüm yüzeylerine dezenfektan veya kolonyayı sürün ve kuruyana kadar ellerinizi ovuşturun.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının .
  • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının .
  • Tıbbi bakım almak dışında hastaysanız evde kalın . Hastaysanız ne yapacağınızı öğrenin .
  • COVID-19 topluluğunuza yayılıyorsa kendinizle diğer insanlar arasında mesafe bırakın . Bu özellikle çok hastalanma riski daha yüksek olan insanlar için önemlidir .
  • Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda, ağzınızı ve burnunuzu  dirseğinizin iç kısmını kullanarak yada  bir mendille örtün.

Kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi için Sağlık Bakanlığı sitesini ziyaret edin:

Yaşlı yetişkinlerin, kalp veya akciğer hastalığı veya diyabet gibi altta yatan ciddi kronik hastalık durumu olan kişilerin COVID-19 hastalığından daha ciddi komplikasyonlar geliştirme riski daha yüksek olduğunu hatırlamak önemlidir. Kendinizi korumak için atabileceğiniz ek adımlar hakkında lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

Kaynak : T.C. Sağlık Bakanlığı.