Sayfa

Organik Atık Nedir.

Organik atık, Esas olarak gıdanın evlerde veya yemek endüstrisinde işlenmesinden elde edilir. Bu atıklar hoş değildir, ancak toplumlar için daha az tehlikelidirler, çünkü biyolojik olarak parçalanabilir oldukları için büyük zorluklar olmadan ayrışırlar. Organik atık, endüstriyel süreçler veya insanların günlük eylemleri (örneğin bir meyvenin soyulması) gibi birçok insan faaliyetinden üretilmesinin yanı sıra, gezegendeki canlılar tarafından sürekli olarak üretilir.

Organik atık kolaylıkla geri dönüştürülebilir ve inorganik atıklardan ayrıştırılır ve uygun işlemlere tabi tutulursa, diğerlerinin yanı sıra gıda, kompost, yapı malzemesi, süs eşyaları olarak yeniden kullanılabilir.

Organik atık örnekleri.

Yumurta kabuklarıTırnak
Hayvan tüyleri.Tavuk bağırsakları.
Talaş.Hayvan saçı.
Balık pulları.İnsan dışkısı.
Nemli ahşap.Kurutulmuş ağaç kökleri.
Saman.Mandalina tohumları.
Üzüm çekirdeği.Kavun kabuğu.
Kuru yapraklar.İnsan idrarı
Budanmış ağaç dallarıBiçilmiş çim
Hayvan dışkısıÇürük yumurta
Çürük meyvelerDomuz kemikleri
Muz kabuğuÖlü bitkiler
İnek kemikleriKirlenmiş gıda
Bozulmuş sütKötü dondurulmuş yiyecek
Karpuz tohumlarıKağıt
Hayvan leşleriKullanılan yerba
ToynakHayvan idrarı
Sigara külüKullanılmayan pamuklu kumaşlar
Kahve artıklarıKalanlar
Kağıt torbalarElma kabuğu
KılçıkKarton ambalaj
İnsan saçıSoğan kabuğu
Çiçek yapraklarıKavun tohumları
Hayvan bağırsaklarıHindistan cevizi kabuğu

Atık türleri.

Kökenine göre iki farklı çöp türü ayırt edilebilir:

  • Organik atık: İster bir bakteri kolonisi, bir bitki, bir ağaç, bir insan veya herhangi bir başka hayvan olsun, doğrudan canlı bir organizmadan gelen atıklardır.
  • İnorganik atık: Demir, plastik, kablo, porselen, cam gibi canlı organizmalardan kaynaklanmayan maddelerden, kimyasallardan veya maddelerden gelen atıklardır.

Organik atık bunun içinde parçalanabilir, eski inorganik atık ayırt edilir bir bakteri ile (üretilen kimyasal süreçlerden kısa bir süre Ayrıştırıcılar nihai aşamasını temsil eden) gıda zinciri .

İnorganik atık onlarca, milyonlarca yıllar arasında çözünebilir, (bazı plastikler veya nükleer atıkla gibi) ayrıştırma işlemi sırasında kirletici yüksek olabilir zaman büyük miktarlarda tamamen parçalandı edilecek gerektirebilir.

  • Size yardımcı olabilir: Organik ve inorganik çöp örnekleri.

Organik atık kaynakları.

Genel olarak, organik atıkların üç ana yoldan kaynaklanabileceğini söyleyebiliriz:

  • İlk olarak, dışkı, saç, tırnak, kuru çiçekler vb. Gibi canlıların normal vücut işlevlerinden kaynaklanabilir .
  • İkincisi, canlılardan (odun, gıda, yağ) ekonomik bir kaynak çıkarmaya çalışan, işlem sırasında talaşla veya işlenmiş hayvanların bağırsaklarında olduğu gibi kullanılamayan organik malzemeler üreten bir insan faaliyetinden kaynaklanabilir.
  • Üçüncüsü, kötü dondurulmuş et veya ette olduğu gibi bozunma durumunda olan veya son kullanma tarihi geçmiş veya yetersiz korunmuş olduğu için sağlıksız olan organik maddelerden (genellikle gıda) organik atık üretilebilir .

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı