Biyografi

Sabahattin Ali Yazar.

Sabahattin Ali Kimdir?

Türk Edebiyatına Kuyucaklı Yusuf, İçimdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna gibi değerli eserleri kazandıran Sabahattin Ali 25 Şubat 1907’de, Edirne’nin Gümülcine Sancağına bağlı Eğridere’de, Hüsniye Hanım ve Ali Selahattin Bey’in oğlu olarak dünyaya geldi. Sabahattin Ali yedi yaşına geldiğinde İstanbul’da Üsküdar’ın Doğancılar mahallesinde Füyûzâtı Osmâniye Mektebi’ne başladı. Sabahattin Ali’nin babasının tayinin çıkmasıyla Çanakkale’ye taşındılar. İlköğrenimine Çanakkale İptidai Mektebi’nde devam ederken seferberlik ilan edildi ve okul öğretmensiz kalınca kapandı. Babasının yoğun çabalarıyla okul tekrar açıldı.

Sabahattin Ali Hayatı

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali’nin babası bir piyade yüzbaşısıydı görev yeri sık sık değişiyordu bu nedenle çocukluk yıllarında İstanbul, Çanakkale, Edremit gibi çeşitli şehirlerde yaşadı ve birçok farklı okulda öğrenimine devam etti. Ortaokulu önce Balıkesir Öğretmen Okulunda sonra İstanbul İlk öğretmen Okulunda okudu ve 1926’da bu okuldan mezun oldu. Mezun olduktan sonra Yozgat Merkez Cumhuriyet İlkokulu’na öğretmen olarak atandı. Sabahattin Ali, Yozgat’ta bulunduğu süre içerisinde Anadolu insanını gözlemleme fırsatı buldu bunları eserlerinde kullandı. Bir yıl kadar Yozgat da kaldıktan sonra İstanbul’a tayinini istemek üzere Ankara’ya gitti. Burada aldığı tavsiyeler üzerine Avrupa’ya gitmeye karar verdi. 1928 Kasım ayında Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığınca dil eğitimi almak için Almanya’ya gönderildi. Postdam ve Berlin’de öğrenim gördü. Sabahattin Ali, eğitimini tamamlamadan 1930’da Yurda döndü ve daha sonra Aydın ve Konya ortaokullarında Almanca öğretmenliği yaptı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Müdürlüğünde ve Devlet Konservatuvarda da çalıştı.

Sabahattin Ali Şarkıları

Sabahattin Ali Şarkıları
Sabahattin Ali Şarkıları

İlk öyküsü olan “Bir Orman Hikayesi” 30 Eylül 1930’da “Resimli Ay” da yayınlandı. 1932 yılında Konya’da bir arkadaş toplantısında Atatürk’ü yeren bir şiir okuduğu iddiasıyla tutuklandı. Bir yıl mahkûm olarak Konya ve Sinop cezaevlerinde yattı, 1933 yılında Cumhuriyetin onuncu yıl dönümü dolayısıyla çıkarılan af yasasıyla özgürlüğüne kavuştu. Cezaevinden çıktıktan sonra Ankara’ya giden Sabahattin Ali Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak yeniden göreve alınmasını istedi. Dönemin bakanı Hikmet Bayur’un ‘eski düşüncelerinden vazgeçtiğini ispat etmesini’ istemesi üzerine Varlık dergisinde ‘Benim Aşkım’ adlı şiirini yayımlayarak (15 Ocak 1934) Atatürk’e bağlılığını göstermek istedi. Aynı yıl Bakanlık Neşriyat Müdürlüğü’nde işe girdi. 16 Mayıs 1935’te Aliye Hanım ile evlendi. 1936’da askere gitti. 1938’de Musiki Muallim Mektebi’nde Türkçe öğretmenliğine başladı. 1940 yılında tekrar askere alınıncaya kadar bu göreve devam etti. 1941 yılında askerden dönünce Ankara Devlet Konservatuarı’nda Almanca öğretmenliği yapmaya başladı ve 1945 yılında bu görevden alındı. Aynı yıl İstanbul’da yayımlanan siyasi mizah gazetesi Markopaşa’da yazıları yayımlandı. Bu yazılardan dolayı hakkında çeşitli davalar açıldı. 1948 yılında üç ay tutuklu kaldı. Hapisten çıktıktan sonra zor günler geçirmeye başladı, işsiz kalıp, yazılarını yayınlatacak yer bulamadı. Yurt dışına gidebilmek için pasaport almak istedi fakat onay alamadı. Yasal yollardan yurt dışına çıkma olanağı da bulamayan Sabahattin Ali Bulgaristan’a kaçmaya karar verdi. Para karşılığı anlaştığı Ali Ertekin adlı kaçakçı tarafından Bulgaristan sınırında öldürüldü. (2 Nisan 1948) Sabahattin Ali’nin öldürülmesi arkasında pek çok şüphe bıraktı.

Sabahattin Ali’nin eserlerinde gerçeklik büyük önem taşır. İlk eserlerine bakıldığında aşk teması öne çıkarken daha sonra toplumsal sorunlara bağlı köy ve köylüler, hastaneler ve doktorlar, cezaevi ve tutuklular, aydınlar ve yöneticileri eserlerinde konu olarak işlemiştir. Sabahattin Ali’nin halkla yakın olması onun eserlerinde konuşma diline yakın, yalın bir dil kullanmasında etkili olmuştur.

Sabahattin Ali’nin Eserleri.

Sabahattin Ali Yazar Romanları.

 • Kuyucaklı Yusuf (1937).
 • İçimizdeki Şeytan (1940).
 • Kürk Mantolu Madonna (1943).

Sabahattin Ali’nin Öyküleri.

 • Değirmen (1935).
 • Kağnı (1936).
 • Ses (1937).
 • Yeni Dünya (1943).
 • Sırça Köşk (1947).

Sabahattin Ali’nin Şiirleri.

 • Dağlar ve Rüzgâr (1934).
 • Kurbağanın Serenadı (1937).
 • Öteki Şiirler (1937).

Sabahattin Ali Oyun .

 • Esirler (1936).

Kaynak: Wikipedia, kitap yurdu, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık.

İlgili Makaleler