Online Hız Testi 24 – 100

İndirme Hızı Testi

İndirme Hızı Testi

İnternet hız testi için

 • Oynamak istediğiniz cihazı ve ağı kullanın.
 • Güçlü bir Wi-Fi veya Ethernet bağlantınız olsun.
 • Mevcut indirmeleri veya dosya paylaşımını durdurun.
 • Video ve müzik gibi diğer sekmeleri veya akış hizmetlerini kapatın.
 • Günün farklı saatlerinde hız testi yapın.

İnternet Hız Testi

İnternet hızınızı ölçmek için aşağıdaki hız testi araçlarından birini kullanabilirsiniz:

 1. Türk Telekom Hız Testi: Türk Telekom’un resmi hız testi aracı ile downloadupload ve ping hızınızı ölçebilirsiniz. Hız testi sonuçlarınızı görebilir ve internet hızınızı nasıl yükseltebileceğinizi öğrenebilirsinizHemen İncele.
 2. FAST.com: FAST.com, internet servis sağlayıcınızın yaklaşık hızını saniyeler içinde ölçmenizi sağlayan kolaylıkla gerçekleştirilen bir internet hız testidirHemen Test Et.
 3. Speedtest by Ookla: Speedtest by Ookla, dünya genelindeki genişbant hız testidir ve herhangi bir cihazda internet performansınızı ölçmenizi sağlar. Farklı sunuculardan, bağlantılardan ve uygulamalardan seçim yapabilir ve sonuçlarınızı Speedtest Global Endeksi ve Ookla 5G Haritası ile karşılaştırabilirsinizHemen Test Et.

Lütfen hız testini yaparken aşağıdaki noktalara dikkat edin:

 • Diğer tüm sayfaları ve çalışan programları kapatmalısınız.
 • Hız testini ağınıza tek bir cihaz bağlıyken başlatmalısınız.
 • Masaüstü cihazlarda daha doğru sonuç için Ethernet kablosu ile bağlanabilirsiniz.

Unutmayın ki hız testi sonuçları, internet sağlayıcınızın hizmet kalitesine ve ağınızdaki diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Geniş Bant Hız Testi, geniş bant hızınızı saniyeler içinde analiz eden, kullanımı ücretsiz bir hizmettir. ADSL geniş bant, kablo / fiber optik geniş bant ve mobil geniş bant dahil olmak üzere çeşitli geniş bant bağlantı türlerinde hızları ölçebilir.

Geniş bant hız denetleyicimizin olabildiğince doğru olmasını sağlamaya çalışsak da, hız testi sonuçlarının yalnızca test sırasında geniş bant bağlantınızın anlık görüntüsünü temsil ettiğini lütfen unutmayın. Geniş bant bağlantınızın genel performansının kesin bir ölçüsü olarak görülmemelidirler. Evinizdeki cihaz sayısından mahallenizdeki interneti kullanan kişi sayısına kadar hız testinizi etkileyebilecek birçok farklı faktör vardır.

Bağımsız hız testi hakkında

Nursun.net bu bağımsız hız testini çalıştırmak için nperf.com/tr/  uygulamasını kullanmaktadır. Bu testi çalıştırmak, bağlantı hızınıza bağlı olarak 40 MB’ın üzerinde veri aktarabilir. Mobil veri ücretleri uygulanabilir. Testi çalıştırmak için, nperf.com adresine bağlanacaksınız ve IP adresiniz onlarla paylaşılacak ve gizlilik politikalarına uygun olarak onlar tarafından işlenecektir.

Hız testi, internet bağlantınızın kalitesi hakkında genel bir fikir verir, ancak sürekliliğini garanti etmez. Oyun deneyiminiz, cihazınız, İnternet servis sağlayıcınız ve indirme işlemleri, dosya paylaşımları ve akış gibi diğer bant genişliği tüketen etkinlikler gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Hız testi internet servis sağlayıcınızın sunduğu İnternet hizmetine ait veri yükleme (upload – Mbps), veri indirme (download – Mbps) ve anlık gecikme (ms) süresi, hız değerlerini doğru bir şekilde ölçmenizi sağlayan özel bir algoritmaya dayanır.

Hız testi uygulamamız tüm bağlantı türleri ADSL hız testi, VDSL hız testi, kablonet hız testi, fiber optik hız testi, uydu hız testi, wifi hız testi, wimax hız testi, hücresel 2G / 3G, 4G hız testi (LTE), 5G hız testi, Gigabit LTE hız testi, starlink speed tests ve tüm geniş bant ve mobil hız testi bağlantılarla uyumludur.

İnternet hız testi sonuçları konumunuza ve şebekenizin anlık trafik yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

* İndirme, karşıya yükleme hızını ve gecikme süresini (ping) test et
* LTE hız testi: Mobil sağlayıcının hızını kontrol et
* WiFi hız testi: WiFi bağlantı noktasının, netinin ve internet servis sağlayıcının internet hızını analiz et
* İnternet hizmet sağlayıcının verdiği hizmet sözünü yerine getirip getirmediğini kontrol et ve doğrula.
* Her bir hız testi için özel bir görüntü ile testlerini sosyal medyada arkadaşlarınla ve takipçilerinle paylaşmanı kolaylaştırdık.

internet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Testlerinizi nasıl iyileştirebilirsiniz?

Lütfen testi iyileştirmek için, ağınıza bağlı bilgisayar ve diğer cihazlarınızdaki (diğer bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, oyun konsolları) tüm indirmeleri durdurun.

Daha yüksek hızlar için yavaş olan WiFi ya da elektrik hattı bağlantıları yerine kablolu bağlantıyı tercih edin.

Sonuçların stabil olduğunu kontrol etmek için testi birkaç kez tekrarlayın.

İnternet hız testi ile cihazınızın internet bağlantı hızı ve kalitesini ölçebilirsiniz. Speed test olarak da bilinen bu işlem, internet bağlantınızı farklı açılardan izleyen ardışık testler yaparak belirlemektedir. Bu testler ping (gecikme), yükleme hızı ve indirme hızı olarak yapılmaktadır. Hız testi değerlerinin her biri daha sonra detaylarını bulabileceğiniz bağlantı hızı ile ilgili belirli kaliteyi ortaya koymaktadır. Bütün bu değerlerin birlikte değerlendirilmesi neticesinde internet hızınızın tam değeri belirlenir. Ancak bunun öncesinde bu testlerin her birinin nasıl düzenlendiğine bir göz atalım.

Cihazınızın internetten veri alma hızı (download) belirli bir zamandaki toplam verinin birim zaman üzerinden değerlendirilmesiyle ölçülür. Bundan dolayı indirme hızının birimi “saniye başına bayt” anlamına gelen “megabit per second” değeriyle adlandırılır ve mbps kısaltması kullanılır. Çoğu zaman mbps (Mb/s) olarak ifade edilen indirme hızının bazı farklı gösterim şekilleri de mevcuttur. Bunlar; saniye başına kilobayt (Kbps veya Kb/s) veya saniye başına megabayt (MBps veya MB/s) ölçüm birimleridir.

internet hiz testi
internet hiz testi

İndirme hızı testi bir sunucuya birden çok bağlantı açılması ve aynı anda birden çok dosyanın bu sunucu üzerinden indirme işleminin başlatılmasıyla gerçekleştirilir. Bu şekilde internet bağlantısının tüm bant genişliğinin en üst düzeye çıkarılmasıyla birlikte bağlantının maksimum kapasitesinin ölçülmesi sağlanabilir. Veri üretiminin ölçüm süresine göre kaydedilmesi nihayetinde veri indirilmesi için gerekli olan mevcut internet hızını ortaya koymaktadır.

speed test turknet hiz testi

ttnet hız testi türk telekom speed test internet

İndirme hızının tersi olarak yükleme hızı (upload), cihazınızın internete gönderdiği örneğin Whatsapp üzerinden görüntülü yaptığınız görüşmede sizin ses ve görüntü datalarınızın karşıya gönderilmesi hızını test etmektedir. İndirme hızına benzer şekilde hesaplanmaktadır ve aynı birimlerle ifade edilmektedir.

Yükleme hız testi nasıl yapılır?

Yükleme hızı, indirme hızı için yapılan analizin tersine yapılmasıyla ölçülmektedir. Tıpkı indirme hızı testinde olduğu gibi yine bir sunucuya birden çok bağlantı açılır. Ancak bu sefer bir dosya indirmek yerine cihazınızda büyük ölçülü bir rastgele veri dosyası yaratılır ve bu dosya gerçekleştirilen tüm bağlantılar üzerinden sunucuya aktarılır. Ağ üzerinden verileri birden çok akışla birlikte sunucuya aktarmak maksimum verimin ölçümünün gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yine indirme hızında olduğu gibi verinin verimliliğinin kaydedilmesi veri yüklemek için gerekli olan mevcut internet hızı gösterilmektedir.

speed test Superonline hız testi
ping test

Bağlantı gecikme veya ping değeri, sinyalin hedefine ulaşması için geçen süre nedeniyle verinin gecikmesini ifade etmektedir. Bu bağlamda bu değerlerin bir veri paketinin ağ üzerinden gidiş dönüşünü tamamlaması için geçen süreyi ve sunucudan alınıp kabul edilen verinin onaylanması gösterilmektedir. Zaman cinsinden ifade edildiği için çoğunlukla milisaniye (ms) cinsinden gösterilmektedir.

turkcell hız testi

Gecikme (ping) testi esnasında cihaz, internet üzerinden ağ bağlantısı aracılığıyla sunucuya küçük bir veri paketi gönderir. Sunucu bu paketi aldıktan sonra döngünün tamamlanması için cihaza geri gönderir. Cihazın bu paketi aldığı ve döngüyü tamamladığı zaman dilimi gecikme veya ping olarak adlandırılmaktadır.

Speedcheck ile speedtest yaparken bütün bunlar otomatik olarak yapılmaktadır. Yaptığınız test aynı zamanda adsl hız testi olarak da değerlendirilmelidir. Ancak hızı doğru bir şekilde test etmek için dikkate almanız gereken bir husus vardır. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz aracı doğru bir şekilde seçmek. Buradaki ölçümler, ölçümde kullandığınız cihazın telefon, tablet veya bilgisayar olup olmadığına göre değişiklik gösterebilir. İnternet hızını bilgisayar üzerinden test etmek için tarayıcınızı ve sitemizdeki uygulamayı kullanabilirsiniz. Mobil internet hızı ölçümünde tam sonuçlara erişmek için iOS veya Android uygulamamızı indirmelisiniz. Uygulama üzerinden mobil internet speed test yapmak özellikle kablosuz wifi bağlantınızın hızını belirlerken oldukça önemlidir. Zira mobil cihazlardaki tarayıcıların zayıf performansları vardır. Mobildeki en doğru hız testı sonuçları için mobil uygulamamızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Farklı kullanım senaryoları için farklı internet hızlarının gerekli olduğunu anlamak önemlidir. Yani, internet hıztesti yaparken “İnternetim ne kadar hızlı?” sorusunun internet bağlantı kullanımını ne amaçla yapacağınızla ilişkili olarak cevaplandırılabileceğini unutmayın. Sadece internette gezmek düşük mbps değeri ile sağlanabilirken 4K çözünürlükle Netflix’ten bir içerik izlemek en azından 25 mbps bağlantı hızınızın olmasını gerektirmektedir. Çevrimiçi oyunlar oynarken özellikle ping değeriniz önemli hale gelirken, internet üzerinden içerik yayını yaparken düşük bir ping değeri daha iyi olacaktır. İçerik yayınlama ile ilgili örneğin Youtube’a bir yükleme yaparken bu yüklemeniz internetinizin bant genişliği tarafından kısıtlanacaktır. Aynı şekilde çevrimiçi görüşme ve toplantıları sık yapan kişiler için özellikle görüntülü görüşmelerde verinin yükleme hızı oldukça önemlidir.

Görüldüğü üzere interneti ne amaçla kullanacağınız hiz testi değerlerinin hangilerine önem vermeniz gerektiğini göstermektedir.

Öncelikle Fiber internet bağlantınız için Hız Testi yapılmalıdır. Hız testi yapmadan önce;

 • 1. Modem üzerinden internete bağlanan bilgisayar haricindeki cihazların internet erişimi kapalı durumda olmalıdır. 
 • 2. Bilgisayar üzerinde​ki DNS ayarlarının otomatik veya Superonline DNS adresleri ile çalıştığına emin olunuz.
 • 3. Bilgisayar üzerinde varsa proxy ayarları devre dışı bırakılmalıdır. 
 • 4. Bilgisayarda çalışan antivirüs ve benzeri uygulamalar hız testinde hatalı sonuçlar çıkmasına sebep olabilir. Test süresince bu tip uygulamalar kapalı durumda olmalıdır. 
 • 5. Bilgisayarda sadece hız kontrol sayfası açık olmalı ve arka planda download yapabilecek / yapan programlar kapalı olmalıdır.
turkcell 4.5g hız testi

Hızlı, kolay, tek dokunuşla bağlantı internet hız testi için hız testi’i kullanın, Dünya çapındaki sunucu ağımız sayesinde her yerde doğru.

Milyonlarca kullanıcı, internet hızını test etmek için sektördeki profesyoneller tarafından her gün güvenilmektedir:

– İndirme, yükleme, ping ve jitter değerinizi öğrenin.

– Ücretsiz hız testi mizle gizli ve güvende kalın.

– Gerçek zamanlı grafikler bağlantı tutarlılığını gösterir.

– Bir dosyanın indirilmesini simüle etmek için tek bir bağlantıyla veya maksimum hızı anlamak için birden fazla bağlantıyla test edin.

– Size vaat edilen hızı doğrulayın

– Ayrıntılı raporlama ile geçmiş testleri takip edin

– Sonuçlarınızı kolayca paylaşın

Reklamsız! hız testi keyfini çıkarın,

En doğru speed testi sonucuna ulaşabilmek için aşağıdaki işlemleri yapmanızı öneririz.

 • Speed Testi sayfası haricindeki tüm internet sayfalarını kapatın.
 • Bilgisayarda/mobil cihazda çalışan diğer program/uygulamaları kapatın.

Not: Kablosuz bağlantıda modemin konumuna göre hız performansı değişebilir. Daha doğru sonuca ulaşabilmek için bilgisayarınızı ethernet kablosuyla modeminize bağlayıp testi başlatabilirsiniz.

speed test

Ayrıca; hız testiniz internet kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgelerde internet kullanan kişi sayısı), ev içi bağlantınızın kalitesine, ev içinde internete bağlanan diğer uygulama ve cihazların sayısına (Tivibu, bilgisayar, cep telefonu vb) ve modem ayarlarınıza göre değişiklik gösterebilir.

Değerli ziyaretçi, Sayfamızdaki hız testi uygulaması nPerf e aittir. internet hız testi (speed test) birçok ülkede ve ülkemizde de kabul görmüş hızlı ve güvenli sonuçlar sağlayan, kendini kanıtlamış bir kuruluştur. Hız testi nizi aynı zamanda nperf.com/tr/ adresinden de yapabilirsiniz.