İnceleme

2020 Yılının Sonunda 1 Milyardan Fazla 5G Abonesi Olacak.

  • COVID-19 salgınının neden olduğu belirsizliklere rağmen 2020’de hem ağ hem de cihaz alanlarında yeni 5G işlevselliğini sunma hızı arttı.
  • 2020’nin sonunda 220 milyon küresel 5G aboneliği öngörülüyor ve bunların 175 milyonunu Çin oluşturuyor – neredeyse yüzde 80’i 
  • Sabit kablosuz erişim (FWA) artık dünya çapında hizmet sağlayıcıların yaklaşık üçte ikisi tarafından sunulmaktadır. FWA bağlantılarının üç kattan fazla büyüyerek 2026 sonunda 180 milyonun üzerine çıkacağı ve tüm mobil ağ veri trafiğinin dörtte birini oluşturacağı tahmin ediliyor.
  • 2026 sonu itibarıyla 3,5 milyar 5G aboneliği tahmin ediliyor – mobil veri trafiğinin yüzde 50’den fazlasını oluşturduğu tahmin ediliyor

Ericsson (NASDAQ: ERIC), 2026’da her on mobil aboneliğin dördünün 5G olacağını öngörüyor. Bu tahmin, Ericsson Mobilite Raporu’nun son baskısına dahil edilmiştir. Aboneliklerdeki mevcut 5G alımı ve nüfus kapsamı, teknolojinin herhangi bir nesil mobil bağlantı içinde en hızlı olanı olduğunu doğruluyor.

Rapor, 2020’nin sonuna kadar 1 milyardan fazla insanın – dünya nüfusunun yüzde 15’i – 5G kapsama alanına sahip bir bölgede yaşayacağını tahmin ediyor. 2026’da dünya nüfusunun yüzde 60’ı 5G kapsamına erişecek ve 5G aboneliklerinin 3,5 milyara ulaşması bekleniyor.

Ericsson, servis sağlayıcılar ağlarını kurmaya devam ederken, küresel 5G abonelikleri için 2020 yıl sonu tahminini 220 milyona yükseltti. Artış, büyük ölçüde Çin’deki hızlı alımdan kaynaklanıyor ve mobil abonelik tabanının yüzde 11’ine ulaştı. Bu, ulusal bir stratejik odak, servis sağlayıcılar arasındaki yoğun rekabet ve çeşitli satıcıların giderek daha uygun fiyatlı 5G akıllı telefonlarından kaynaklanmaktadır. 

Kuzey Amerika’nın mobil aboneliklerinin yaklaşık yüzde 4’ünün 5G olmasıyla yılı bitirmesi bekleniyor. Ticarileşme şu anda hızlı bir şekilde ilerliyor ve 2026 yılına kadar Ericsson, Kuzey Amerika mobil aboneliklerinin yüzde 80’inin dünyadaki herhangi bir bölgenin en yüksek seviyesi olan 5G olacağını tahmin ediyor.

Avrupa, bölgedeki yaklaşık yüzde 1 5G aboneliğiyle yılı tamamlayacak. Yıl boyunca, bazı ülkeler 5G dağıtımını desteklemek için gereken radyo spektrumu ihalelerini erteledi.

Ericsson İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ağlar Başkanı Fredrik Jejdling, “Bu yıl toplumun dijitalleşmeye doğru büyük bir sıçrama yaptığını gördü. Pandemi, bağlantının hayatlarımız üzerindeki etkisinin altını çizdi ve hızlı değişim için bir katalizör görevi gördü, bu da Ericsson Mobilite Raporu’nun bu son baskısında açıkça görülebiliyor. 

“5G, yeni cihazların ve uygulamaların sağladığı faydalardan en iyi şekilde yararlandığı bir sonraki aşamaya girerken, servis sağlayıcılar 5G’yi geliştirmeye devam ediyor. Mobil ağlar, günlük yaşamın pek çok yönü için kritik bir altyapıdır ve 5G, gelecekteki ekonomik refah için anahtar olacaktır. “

Rapor ayrıca, 5G başarısının neden yalnızca kapsam veya abonelik sayılarıyla sınırlı olmadığını vurguluyor. Değeri, ilki ortaya çıkmaya başlayan yeni kullanım durumları ve uygulamaları tarafından da belirlenecektir. 

Belirli bir süre içinde veri teslimatı talep eden zaman açısından kritik uygulamalar için tasarlanan Kritik IoT, 5G ağlarında tanıtılacak. Bu, 5G genel ve özel ağlarla, çeşitli sektörlerdeki tüketiciler, işletmeler ve kamu kurumları için çok çeşitli zaman açısından kritik hizmetler sağlayacaktır. 

Bulut oyunları, ortaya çıkan bir başka uygulama kategorisidir. 5G ağları ve uç bilgi işlem teknolojileri tarafından sağlanan birleşik yetenekler, akıllı telefonlarda oyun akışı hizmetlerinin, mobiliteye dayalı yenilikçi, sürükleyici oyunlar için açılarak PC veya konsol muadilleriyle aynı olan bir deneyim kalitesiyle (QoE) rekabet etmesini sağlayacaktır. 

5G işlevselliği hem ağ hem de cihaz alanlarında büyüyor.

Ticari olarak piyasaya sürülen 150’den fazla 5G cihaz modeli ile 5G Yeni Radyo (NR) işlevselliğini sunma oranı artıyor. Birçok cihaz 5G frekans bölmeli dupleks (FDD) ve dinamik spektrum paylaşımını (DSS) destekler. İlk 5G bağımsız (SA) ağları, Asya ve Kuzey Amerika’da ve ayrıca NR taşıyıcı birleştirme özelliğine sahip ilk cihazlar piyasaya sürüldü. 

Daha fazla servis sağlayıcı tarafından sunulan FWA.

COVID-19 salgını hızlanan dijitalleşmenin yanı sıra hızlı ve güvenilir ev geniş bant bağlantısının önemi ve ihtiyacının artmasıyla, sabit kablosuz erişim (FWA) sunan hizmet sağlayıcıların sayısı artıyor. Hizmet sağlayıcıların neredeyse üçte ikisinin artık bir FWA teklifi var. FWA bağlantılarının üç kattan fazla büyüyeceği ve 2026 sonunda 180 milyonun üzerine çıkacağı tahmin ediliyor, bu da toplam mobil ağ veri trafiğinin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. 

Kaynak: Ericsson.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı