KaynakSayfa

Türkiye Deprem Haritası

Deprem Nedir?

Depremler, sismik dalgalar yüksek frekanslar ve titreşimler üreterek yüksek gökdelenleri sallayan hareketler, evleri, diğer küçük yapıları ve arazi yapısına büyük zarar veren sarsıntılı dalgalardır. 

Deprem Neden Olur?

Dünya yüzeyi oldukça sağlam bir yer gibi görünse de, aslında yüzeyin hemen altında oldukça aktif tabakalar vardır. Dünya dört temel katmandan oluşur: katı bir kabuk, neredeyse katı bir manto, sıvı bir dış çekirdek ve katı bir iç çekirdek.

Depreme ne sebep olur?

Depremler, yer kabuğunun içindeki biriken basıncın serbest bırakılmasından kaynaklanır.

Deprem güçü bir sismometre kullanılarak ölçülür.

Deprem Plaka sınırları boyunca meydana gelir ve bu plakalar hareket ettiğinde meydana gelir.

Plakalar her zaman yan yana sorunsuz hareket etmez ve bazen sıkışır. Sıkışma olduğunda, basınç artar. Bu basınç nihayet serbest bırakıldığında, bir deprem meydana gelme eğilimindedir.

Enerji sismik dalgalarda salınır ve bu dalgalar merkezden yayılır.

Dalgalar merkez üssünde en güçlü şekilde hissedilir ve uzaklaştıkça daha az kuvvetlenir.

Bir depremin neden olduğu en ciddi hasar, depremin merkez üssüne yakın bir yerde meydana gelecektir.

Deprem Nasıl Ölçülür?

Bir depremin enerjisi, sismik dalgalar adı verilen titreşimlerle yer kabuğuna geçer . Bilim adamları bu sismik dalgaları sismometre denilen enstrümanlarda ölçebilirler. Bir sismometre, cihazı yer altındaki sismik dalgaları algılar ve bunları bir dizi zig-zag olarak kaydeder.

deprem ölçüm aleti

Bilim adamları bir depremin zamanını, yerini ve yoğunluğunu bir sismometre (deprem ölçüm aleti) ile kaydedilen bilgilerden belirleyebilirler. Bu kayıt aynı zamanda sismik dalgaların geçtiği yer kabuğu hakkında da bilgi vermektedir.

sismometre

Türkiye Deprem Haritası

Deprem haritası

Türkiye deprem bölgeleri haritası

Türkiye deprem haritası

Türkiye deprem haritası

Deprem bölgeleri Türkiye haritası

Türkiye deprem haritası

İstanbul Depremi

16 milyondan fazla nüfusu ile İstanbul, iki ana tektonik levha arasındaki sınır olan Kuzey Anadolu fayı boyunca yer almaktadır. Fay boyunca sık sık yıkıcı depremler meydana gelir. Bu bölgede beklenen depremler Türk mega kenti için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Marmara Deprem Haritası
Türkiye deprem haritası

Türkiye deprem haritası

Deprem Sadece Dünyada mı Olur?

Deprem Dünya üzerinde sismik faaliyetin adıdır, ancak Dünya sismik hareketlerin olduğu tek yer değildir. Bilim adamları Ay daki depremleri ve Mars, Venüs ve Jüpiter’in birkaç uydusu üzerinde sismik aktivite için kanıtlar belirlediler!

Zorunlu Deprem Sigortası

Kaynak: Deprem.gov.tr, Google.com, koeri.boun.edu.tr, deprem.afad.gov.tr