Kaynak

Kış Lastiğinde Bilmeniz Gerekenler.

Kışlık lastik ne zaman takılır.

Burada, merak edilen en yaygın kış lastiği soruları bulunmaktadır. 

Kış lastiği almalı mıyım?

Bu, yaşadığınız iklime ve bölgeye bağlıdır. Ancak kış lastikleri soğuk havalarda (7 santigrat derece veya altı), karda, sulu kar ve buzlu koşullarda performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Dört mevsim lastikleri soğuk havalarda bir kış lastiğinin durdurma gücünü sağlamaz. Sıcaklığın sürekli olarak 7 derecenin üzerine olduğu sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, bir kış lastiği muhtemelen uygun değildir.

Aşağıdaki grafik, Kış, Dört Mevsim ve Yaz Lastikleri için ideal sıcaklığı göstermektedir:

Dört Mevsim ve Kış lastikleri arasındaki fark nedir?

Mevsime özgü lastikler arasındaki temel farklar, kauçuk bileşiğinde yatmaktadır. Her bileşiğin mükemmel çalıştığı belirli bir sıcaklık aralığı vardır.

  • Kış lastikleri en iyi -30 ila +7 Santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda çalışır.
  • Dört Mevsim lastikleri en iyi +7 ila +30 Santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda çalışır
  • Tüm hava durumu lastikleri -20 ila +20 Santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde çalışır
  • Yaz lastikleri en iyi +15 ila +38 Santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda çalışır

4 kış lastiğine ihtiyacım var mı yoksa 2 kış lastiği takabilir miyim?

Evet her zaman 4 lastik birlikte takmalısınız. Yalnızca 2 kış lastiği takarsanız, kış koşullarında lastiklerin yol tutuşunda dengesizlik olur. Bu, yol kontrolünü daha kolay kaybetmenize ve muhtemelen kaza yapmanıza neden olabilir.

Lastikleri saklamanın en iyi yolu nedir?

Önerilen saklama yöntemimiz aşağıdaki gibidir:

Önce lastik üzerindeki fren tozunu ve yol kirini gidermek için lastiklerinizi (ve varsa jantlarınızı) bir fırçası ve otomotiv sabunu ile temizleyin. Lastikleri iyice kurulayın, temiz plastik torbalara koyun, ardından doğrudan güneş ışığından (UV’ye maruz kalmayacak) korumak için lastikleri serin ve kuru bir yerde saklayın. Bu kulağa aşırı gelebilir, ancak doğru şekilde yapılırsa lastikleriniz daha uzun süre dayanır ve uzun süre daha az çatlama olur.

Lastik üzerindeki M+S ne anlama geliyor?

kis-Lastigi-ms-ebatlari-hesaplama-olculeri-tablosu-listesi-tyres-size-winter-tires

Bir lastik üzerindeki “M + S” işareti, RMA (Kauçuk İmalatçıları Birliği) tarafından çamurda veya karda kullanım için onaylandığı anlamına gelir. Bu lastikler çok hafif kar koşullarında çekiş sağlar, ancak hiçbir şekilde kışa özel lastiklerin yerini alamazlar.

Kış lastiklerine ne zaman geçmeliyim?

Hava sıcaklıkları mevcut yaz lastiklerinizin çalışma aralığının altına düştüğü anda uygun kış lastiklere geçmelisiniz. Normal olarak önerilen geçiş sıcaklığı 7 santigrat derecedir.

Dağ kar tanesi sembolü ne anlama geliyor?

“İçinde kar tanesi olan dağ” sembolü, bir lastiğin kış veya aşırı hava koşulları için çok daha katı bir dizi testten geçtiğini gösterir. Bu simgeyle işaretlenen lastikler, kış koşullarında (örn. Kar, sulu kar, buz, vb.) Çekişi korumak için yapılmıştır. İhtiyaçlarınıza uygun bir kış lastiği seçerken her zaman bu sembolü kontrol etmeyi unutmayın.