Kaynak

Motor Yağ Seviyesi Kontrol Etme Adımları.

Bir motor yağının temel işlevleri aracın çalışan aksamını aşınmaya karşı yağlamak ve daha iyi bir performans sağlamaktır. Arabanızdaki veya herhangi bir araçtaki yağı ne zaman değiştireceğinizi bilmek önemlidir . Bu nedenle motor yağının araç içindeki temel bileşenlerden biri olduğunu ve arızaların önüne geçmek için seviyesinin her zaman yeterli olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Motor yağını kontrol edin ve arabanızın ömrünü uzatın.

Herhangi bir nedenle, aracın yağı önerilen minimum seviyenin altındaysa ve araç arızalanırsa, Kasko Sigortası ile hem araç hem de yolcular için seyahat yardımına sahip olduğunuzu bilmelisiniz .

Arabayı her gün ya da belirli yolculuklar için kullanıyor olsanız da, ara sıra kontrol etmeyi unutmamalısınız. Peki arabanın yağ seviyesine nasıl bakarsınız? Not alın çünkü oldukça basit bir süreçtir:

Yağ çubuğu kontrolü;

  1. Yağı kontrolü yapmadan önce aracın yatay olduğundan, motor durmuş ve soğuk olduğundan emin olun . Yağ seviyesini motor sıcakken yağ kontrol ederseniz, seviye ölçümünde bir hata payı belirebilir ve materyallerin genişlemesi nedeniyle gerçekte olduğundan daha fazlasını göstermesine neden olabilir.

  1. Motor yağı ölçüm çubuğunun, sap kısmı bunu ayırt etmek için farklı bir renk olduğunu göreceksiniz. Ayrıca, tüm yağ çubuklarının uçlarında maksimum ve minimum seviyeleri işaretleyen iki çentik bulunur.
  2. İlk ölçüm geçerli olmayacağından , yağ çubuğunu yavaşça yağ haznesinden çekip bir bez veya kağıt parçasıyla silerek temizleyin.
  3. Yeniden çubuk yerine oturtun. Yağ çubuğunu tekrar çıkartın ve damlamamasına dikkat edin.
  4. Yağ seviyesinin uygunluğu için iki çentik arasında olmalıdır.

Motor yağ seviyesi düşük ise ne olur?

Motor yağ seviyesinin minimumun altında olması durumda sorun açıktır. Düşük yağ seviyesi ile uzun süre araç sürmeyin, mümkün olan en kısa sürede yağ takviyesi yapılmadır. Motor iyi yağlanmazsa, aşırı sürtünme nedeniyle parçaları aşınır. Motorun kullanım ömrünü sona erdiren daha ciddi arızalar meydana gelebilir.

Bundan kaçınmak için, motora uygun seviyeye ulaşana kadar motor yağı ile doldurmalısınız. Yedek yağınız yoksa ve aracınızda ne tür bir yağ olduğunu hatırlamıyorsanız, yağ markası ve tipi içi son bakım kayıtlarına, belgelerine bakın.

Yağı ekledikten sonra, yeni bir ölçüm yapmadan önce birkaç dakika beklemelisiniz. Yağ çubuğundaki maksimum tırnağı aşmadan seviye yeterli olana kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

Motor yağ seviyesi fazla olursa?

Bu durumda, ustanın motorun durumunu kontrol etmesi ve fazla yağı alması için en yakın atölyeye gitmek en iyisidir.

Aracınızın yağ seviyesini ayda bir, her mevsim değişikliğinde veya uzun bir yolculuğa çıkmadan önce kontrol etmelisiniz . Aracınız yeni olsa da, iki haftada bir ölçmeniz tavsiye edilir.