KaynakNe Demek

Temperli Cam ve Standart Cam nedir

Tüm cam türleri, ışık kontrolü, dekorasyon, güvenlik, akustik ve mimari ile ilgili özel gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu yazımızda standart cam ve temperli camlara odaklanacağız. Bunların arasındaki fark nedir?

Standart cam ve temperli camlar üretim biçimlerine göre farklılık gösterir. Standart cam, bir tavlama işlemi ile üretilir. Standart camlar da çok popülerdir çünkü yeniden işlenebilir. Temperli camlarda yapamadığımız kesme, yeniden şekillendirme, kenarları parlatma ve delime işlemleri normal camı kırmadan veya parçalamadan yapılabilen bazı şekillendirmelerdir.  Standart camlar Temperleme işleminden önce kesme veya taşlama yapılmalıdır. Daha hızlı tavlama işleminin dezavantajı, camın çok daha kırılgan olmasıdır. Standart cam büyük, tehlikeli ve keskin düzensiz parçalara ayrılır ve bu da istenmeyen güvenlik zafiyetlerine sebep olur.

Temperli Cam, normal camdan yaklaşık dört kat daha güçlüdür ve güvenliği ile bilinir. Normal camdan farklı olarak, temperli cam kırıkları küçüktür ve nispeten zararsız parçalara bölünür. Bunun sebebi mukavemetini arttırmak için cam üretim aşamasında tavlama işlemi sonrasında hızlı bir şekilde soğutulması yani Temperleme dış yüzeyleri sıkıştırır ve iç kısmı gerginleştirir. Bu tür gerilimler camın kırıldığı zaman pürüzlü parçalara ayrılmak yerine küçük taneli parçalara parçalanmasına neden olur. Bu işlem camı daha güçlü hale getirir. Sonuç olarak, insan güvenliğinin önemli olduğu ortamlarda temperli cam kullanılmaktadır. Uygulamalar, araçlarda, giriş kapıları, duş ve küvet muhafazaları, spor sahaları, veranda mobilyaları, mikrodalga fırınlar ve çatı pencereleri örnek gösterilebilir.

Temperli Cam Güvenli Cam Kullanımı

Muhtemelen etrafınızda gördüğünüz şeylerin ne kadarının camdan yapıldığını fark etmişsinizdir. Ve sadece herhangi bir cam değil, temperli cam daha güvenli ve daha güçlü bir bir seçenektir.

Temperli Cam Kullanım Alanları

Listemizdekiler temperli camın birçok kullanımından sadece birkaçı:

Temperli Cam

Temperli Mobil cihaz camları

Dizüstü bilgisayar ekranınız ve akıllı telefon ekranınız temperli camdan yapılmıştır. Telefonunuzu ve tablet ekranlarınızı çizilmeden korumak için kullandığınız ağır hizmet ekran koruyucuları yine ayni şekilde temperli camdan yapılmışlardır.

Mutfak aletlerinin Temperli camları

Temperli cam fırınlar, sobalar ve büyük miktarda ısıya maruz kalan diğer mutfak aletlerinde kullanılır.

Temperli oto cam

Temperli Otomotiv camları

Temperli cam araç camlarını daha güvenli hale getirir. Kırıldıklarında büyük parçalar oluşturmak yerine, temperli cam pencereler küçük, zararsız parçalara ayrılır.

Binalarda Temperli Cam kullanımı

Temperli cam, bir evin yapımında çeşitli şekillerde kullanılır. Duş kapıları, küvet muhafazaları, sürgülü kapılar, pencereler, çatı pencereleri, cam cepheler, asansörler, yüzme havuzları ve cam balkonlar temperli camdan yapılmaktadır.

Spor alanlarında Temperli Cam

Hokey pistinin etrafındaki ve bazı spor sahalarındaki cam paneller temperli camdan yapılmıştır.

Temperli Cam Ofis bölmeleri

Ofislerdeki oda bölücüler temperli camdan yapılmıştır, böylece bir çalışan çarptığında ve yanlışlıkla kırdığında yaralanmaya neden olmaz.

Perakende mağazalarda Temperli Cam

Perakende mağazalardaki vitrinler ve masalar temperli camdan yapılmıştır, çünkü biri bir şey çalmaya çalıştığında kırılmayacak kadar sağlamdır. Yine de kristal berraklığındadır, bu da müşterilerin ekranda ne olduğunu görmelerini sağlar.

Temperli Cam Korkuluklar

Büyük mağazalar, ofisler ve ticari ve kamusal alanlardaki cam korkuluklar, halkın güvenliği için temperli camdan yapılmıştır.

Tezgah ve Masaların üstü camları

Isıya dayanabildikleri ve çiziklere çok iyi direnç gösterdikleri için, temperli cam genellikle konferans masaları, mutfak tezgahları, resepsiyon masaları, sehpalar ve diğer mobilya türlerini yapmak için kullanılır.

Temperli Solar panel camları

Termal mukavemet, ısı direnci ve temperli camın dayanıklılığı, güneş panelleri için ideal malzeme olmasını sağlar.