Listeler

Dünya’nın En Büyük 5 Arama Motoru.

# 1 GOOGLE.

Google o kadar popülerdir ki, dünyanın diğer arama motorlarının toplamından bir kaç kat daha büyüktür. Ve sektörün %78 i ona aittir

Dünya’nın en büyük arama motoru.

Google 1996 yılında Sergey Brin ve Larry Page tarafından kuruldu; ve şuan en büyük arama motoru olma özelliğini taşıyor.

İşin komik kısmı iki kafadar 1999 da sadece 750.000 dolara Internet firması Excite’e satmayı teklif etti, ama o zamanlar excite tekliflerinin boş ve değersiz olduğunu bir balon firma olduklarını düşündü. Şuan  (20 yıl içersinde)  ise google grup şirketlerinin ulaştığı değer 750 milyar dolar.

İlginizi Çekebilir : Dünyanın en pahalı alan adları.

Google SEO su şuan Page 53 milyar dolar ve Brin ise 51 milyar dolar ile dünyanın en zenginleri listesinde 8 ve 9 cu sıraları paylaşıyorlar. Bugünlerde, Google bir arama motorundan çok daha fazlasıdır. Şirket;  Google Drive, YouTube, akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar ve hatta kendi kendilerine yeten insansız sürüş arabalarını dahi yarattı.

#2. BING.

Bing, yüzde 8,04 pazar payıyla dünyanın ikinci büyük arama motorudur. Bing, Google’a kıyasla küçük olsa da, birçok ülkede saygın bir pazar payına sahiptir.

Bing  Microsoft’a aittir ; önceki isimleri MSN Search ve Windows Live Search . Bing Arama Motoru Google’ın aksine, ana sayfasında her zaman çarpıcı resimler bulunan bir haber ve magazine yaşam sitesi olmayı tercih etmiştir. Google’daki kadar fazla kullanıcısı olmamasına rağmen, Bing hala ayda 1,3 milyar ziyaret alıyor.

cin-arama-motoru-asya-baidu
Baidu

# 3. BAIDU.

Baidu yüzde 7.34 pazar payına sahip üçüncü büyük arama motoru ve bu arama motoru Çin’in en büyüğüdür. Çince arama motoru Baidu 2000 yılında kuruldu ve genel merkezi Çin’in başkenti Pekin’de.

Dünyadaki en büyük yapay zeka ve internet servis şirketlerinden biridir. “Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı” olarak adlandırılır.

arama-motoru-yahoo-mail-finance
Yahoo

#4. YAHOO.

Yahoo! Dünya pazarının yüzde 3.39’luk payıyla dünyanın en büyük arama motorları listesinde dördüncü sırada yer alıyor

Yahoo! ‘nun hikayesi utandırıcı olduğu kadar bir o kadarda ilginç. Şirket 1994 yılında Jerry Yang ve David Filo tarafından kuruldu. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin  Yahoo! yu 1998 yılında yaklaşık 1.000.000 dolara almayı teklif ettiler. Yahoo! onları geri çevirdi. Yahoo! Mail ve diğer web servisleri 2 yıl sonra 2000 yılında 125 milyar dolar değerine ulaştı.. Daha sonra, Google karşısında eriyerek büyük bir çöküşe başladılar ve çok daha fazla kaynağa sahip olmasına rağmen, Yahoo! Mail, Gmail karşısında kayboldu, Answer-Yahoo! ise Quora‘ya yenik düştü. En Son  ise Yahoo! ‘nun Flickr ‘i  Instagram’a yenildi. Şuan Bing tarafından desteklenmekte..

arama motoru Rusya
yandex

#5.YANDEX.

Yandex, yüzde 1,53’lük küresel pazar payıyla ilk 5 arama motoru listesindeki beşinci sırayı aldı.

Rusya’nın en popüler arama motorudur ve toplam rus arama trafiğinin% 55’i yandex üzerinden gerçekleşir. Yandex arama motoru ayrıca Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Özbekistan ve Türkiye’de de popüler.

“Yandex” ismi 1993 yılında kabul edildi ve “Yet Another iNDEXer” anlamına geliyor. Yandex, 2011 yılında New York Borsasında halka açıldı ve 1.3 milyar dolara halka arz edildi..Yandex servislerini genişletmekte ve yeni girişimlere devam etmekte..

İlgili Makaleler