Trending

Ekolojik Ayak İzi.

Ekolojik Ayakizi Nedir? B04

Bu harika videoya göz atın. Video Kaynağı: Sosyal İklim Derneği.

Gezegenin kirlenmesi ve doğal kaynakların sürekli ve aşamalı olarak tükenmesindeki sorumluluğumuzu doğrulamak kolaydır. Bu gösterge amaçları, bu nedenle, hiç belli model veya yaşam biçimi ve sürdürülebilirlik ve buna bağlı olarak derece yeryüzündeki etkilerini değerlendirir. 

Ekolojik ayak izi hesaplama felsefesi aşağıdaki yönlere dayanır:

  • Kullanılan teknolojinin türüne bakılmaksızın herhangi bir mal veya hizmet üretmek için, nihayetinde ekolojik sistemlerden veya farklı tezahürlerinde Güneş’ten doğrudan enerji akışından gelen bir malzeme akışı ve enerji gereklidir.
  • Üretim süreci ve son ürünlerin kullanımı sırasında ortaya çıkan atığı absorbe etmek için yeşil sistemlere ihtiyaç vardır .
  • Yeşil alanlar aynı zamanda altyapılar, evler, ekipmanla da dolu… böylece üretken ekosistemlerin yüzeyleri küçültülüyor.

Bu gösterge birden çok etkiyi entegre etse de, gerçek çevresel etkiyi hafife alan diğer hususların yanı sıra aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır :

  • Toprağın, suyun ve atmosferin (CO2 hariç) kirlenmesi, erozyon, biyolojik çeşitlilik kaybı veya peyzajın bozulması gibi özellikle nitel nitelikteki bazı etkiler sayılmamaktadır.
  • Tarım, hayvancılık ve ormancılık sektörlerindeki uygulamaların sürdürülebilir olduğu, yani toprağın verimliliğinin zamanla azalmadığı varsayılmaktadır .
  • Arazinin rezervuarlar ve barajlar tarafından doğrudan işgal edilmesi ve su döngüsünün yönetimi ile ilgili enerji haricinde, su kullanımıyla ilişkili etki dikkate alınmaz .
  • Genel bir kriter olarak, hesaplamanın kalitesiyle ilgili şüphelerin olduğu yönlerin sayılmamasına çalışılır. Bu bağlamda, sonuç elde etme söz konusu olduğunda her zaman en ihtiyatlı seçeneği seçme eğilimi de vardır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı