Sağlık

Alzheimer Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

Alzheimer, hafızayı, düşünceyi ve davranışı etkileyen bir tür bunama türüdür. Semptomlar sonunda günlük işlere müdahale edecek kadar şiddetlenir.

Alzheimer Derneği’ne göre, hastalığın 10 belirtisi:

 1. Günlük hayatı zorlaştıran hafıza değişiklikleri. Bu en yaygın işaretlerden biridir. Önemli tarihler veya olaylar genellikle unutulur, aynı bilgiler tekrar tekrar istenir veya bir şeyleri hatırlamak için birine veya bir şeye ihtiyaç duyulur.
 2. Sorunları planlama veya çözmede zorluk. Kişi konsantre olmakta güçlük çeker ve örneğin aylık faturalarla uğraşmak gibi işleri yapmakta daha zorlanır.
 3. Evin etrafında ortak görevleri yerine getirmede güçlük. Kişinin tanıdık bir yere gitmesi veya çok yaygın bir oyunun dinamiklerini hatırlaması zordur.
 4. Zamanın veya yerin yönelim bozukluğu. Alzheimer hastaları bazen nerede olduklarını ve oraya nasıl geldiklerini unuturlar.
 5. Görsel görüntüleri ve nesnelerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamada zorluklar. Bazı insanlar okumakta, mesafeleri yargılamada veya renk veya kontrastı belirlemekte güçlük çekerler.
 6. Konuşma veya yazmada kelimelerin kullanımıyla ilgili yeni sorunlar. Alzheimer’lı insanlar bir sohbetin ortasında durabilir ve devam edemezler, ayrıca söylediklerini çok tekrarlarlar ve yanlış isimle adlandırırlar.
 7. Yanlış yerleştirilmiş nesne yerleştirme ve yavaşlayamama. Alzheimer hastası bir kişi genellikle bir şeyleri başka yerlere koyar ve bulmakta güçlük çeker.
 8. Azalmış veya zayıf karar. Olan kişiler Alzheimer olabilir para miktarlarını vermek ve ödeme
  tımar daha az dikkat.
 9. İşe veya sosyal faaliyetlere katılma girişimi kaybı.
 10. Ruh halindeki veya kişilikteki değişiklikler. İnsanların kafası karışabilir, şüpheli, depresif, korkulu veya
  endişeli olabilir.


Alzheimer, beyin hücrelerinin ilerleyen başarısızlığıdır, ancak bilim adamları bu hastalığı geliştirme olasılığını artıran belirli risk faktörlerini belirleyebildiler.

Yaş: 65 yaşın üzerindeki her dokuz kişiden biri  Alzheimer hastasıdır  ve 85 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık üçte biri bu hastalığa yakalanmaktadır.


Aile öyküsü ve genetik faktör: Alzheimer’lı bir babası, annesi veya erkek kardeşi olan kişilerin hastalığa yakalanma olasılığı 2 veya 3 kat daha fazladır. Bu nedenlere ek olarak bilim, ciddi kafa yaralanmaları ve yüksek tansiyon, kolesterol seviyeleri ve fazla kilolu olma gibi bu hastalığı etkileyebilecek bazı faktörleri ortaya çıkarmıştır, bu nedenle sosyal olarak aktif kalmak ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayan dengeli bir diyet.


REFERANSLAR: alz.org, brightfocus.org.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı