Sağlık

Antrenman öncesi ve sonrası iyi beslenme.

İyi beslenme;

Fiziksel bir etkinliğin tadını çıkarmak için, vücudumuzun buna hazır olması önemlidir. Diğer makalemizde sıvı alımını konuştuk, bu yüzden bu konuda gıda hakkında konuşacağız.

Doğru yemek diye bir şey olmadığını söylemeliyiz, sadece dikkat edilmesi gereken iyi uygulamalar vardır.

Tahıl

Antrenmandan öncesi beslenme;

Egzersize başlamadan yaklaşık 3 ila 4 saat önce karbonhidrat bakımından zengin bir yemek yemeye çalışmalısınız. Karbonhidrat bakımından çok zengin gıdalar ekmek, pilav, patates ve diğer tahıllı gıdalardır. Bunlardan yemiyorsanız, antrenmandan 1 ila 2 saat önce bir sandviç veya mısır gevreği yemeye çalışın. Aktivite ne kadar yoğunsa doğal olarak, o kadar çok karbonhidrat almalısınız. Yoğun fiziksel aktivitenin sebep olduğu vücudumuzdaki oksijen eksikliği ile mücadele etmekten sorumludurlar.

Dikkat etmeniz ve önceki yazımızda ayrıntılı bir şekilde açıklanması gereken bir başka şey de sıvı almaktır. Antrenman sırasında bol sıvı içecek alarak, antrenman boyunca hidrasyonu dengede tutabilirsiniz.

Son olarak, antrenmandan önce akılda tutulması gereken bir şey daha var. Yağ veya lif bakımından zengin yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bu tür yiyeceklerin sindirimi daha sürer ve potansiyel olarak gastrit rahatsızlığa neden olur. Lif bakımından zengin yiyecekler arasında üzüm, elma, mandalina, şeftali ve bitkisel baklagiller bulunur. Yağca zengin gıdalar, bonfile, sığır eti ve pastırma dır.

Antrenman sonrası beslenme;

meyve

Egzersizden sonra vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeyleri geri koymanın yanı sıra yapmanız gereken başka bir şey yoktur. Vücudunuzun enerjisini yenilemek için ilk saatte 60 ile 100 gr karbonhidratlı yiyecekler yemelisiniz. Ayrıca meyvelerin magnezyum ve potasyum gibi mineraller bakımından zengin olması, bir sonraki yemeğin sonunda bir veya iki adet meyve yemeniz vücudunuzun kas yenilenmesine yardımcı olması nedeniyle faydalı olacaktır.

En sağlıklı meyve suları

Kaynak: sabriulkerfoundation.