Sağlık

Bağışıklık Sisteminiz Uykusuzluktan Muzdarip Olabilir.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, soğuk algınlığı, grip ve diğer rahatsızlıklardan korunmak için hayati önem taşır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar tutarlı bir şekilde, uykusuzluğun bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele yeteneklerini, örneğin T hücreleri adı verilen hücrelerin çoğalmasını azaltarak, baskıladığını gösteriyor. Tek bir gece bile kötü uyku, doğal hücrelerin sayısını azaltarak bağışıklık sistemini bozabilir.

Dahası, SLEEP dergisinde 2012 yılında yapılan bir araştırma, aşıların geceleri altı saatten daha az uyuyanlara kıyasla daha az etkili olabileceğini, muhtemelen uyku kaybının bağışıklığın azalmasına yol açması nedeniyle gece boyunca uyuyanlara kıyasla daha az etkili olabileceğini öne sürdü.

Yeni bir çalışma, iyi bir gece uykusu alamayan kişilerde bazı aşıların işe yaramayabileceğini öne sürüyor.

Çalışmada, bir gecede altı saatten az uyuyan yetişkinlerin, hepatit B aşısı olduktan sonra hepatit B’ye karşı yeterince korunma olasılığı, gecede yedi saatten fazla uyuyanlara göre daha düşüktü.

Araştırmacılar, uykusuzluğun aşı yanıtı için önemli olan bağışıklık sistemi süreçleri üzerinde zararlı etkileri olabileceğini söyledi. “Bu alanda yapılacak daha çok iş varken, zamanla aşıları uygulayan doktorlar ve diğer sağlık uzmanları hastalarına uyku düzenlerini sormak isteyebilirler çünkü uyku eksikliği aşının gücünü önemli ölçüde etkileyebilir.” San Francisco’daki California Üniversitesi’nde psikolog olan Aric Prather.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı