Sağlık

Balın 12 Faydası – Balın Avantajları ve Kullanımları.

Dünya çapında en iyi sağlık gıdası olarak kabul edilen Bal, sağlık açısından muazzam faydaları olan en popüler ve yaygın olarak kullanılan tatlandırıcılardan biridir. Dünya çapında birçok kültür tarafından, birçok geleneksel tıbbın temelini oluşturan, Balın sağlığa yararları ve faydaları çağlardan beri değerlendirilmektedir.

Bal Kilo Yönetiminde Faydalıdır.

Bal’ı Kilo yönetimi için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Ünlü yazar ve beslenme uzmanı Mike McInnes’e göre bal, siz uyurken bile vücut yağını yakar. Kilo vermek için en iyi besinlerden biridir. Doktorlar yatmadan önce bir kaşık bal içilmesini tavsiye ediyor. az da olsa tüketebilirsiniz ılık su ile bal sabahın erken saatlerinde aç karnına. Sabah ilk iş olarak onu almak metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve bu da daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Bal, genel sağlığınızı iyileştirmek için de iyidir.

Bal Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Balın boğaz ağrısını iyileştirmede doğal olarak yardımcı olan sayısız tıbbi özelliği vardır. Antioksidanları ve bakterilerle savaşan varlıkları, virüslerin, bakterilerin ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olur. Doktorlara ve bilim adamlarına göre karabuğday balı en fazla antioksidanlar ve günlük tüketildiğinde uzun vadede bağışıklığı artırmak için faydalı olabilir ve bu nedenle balın en iyi bağışıklığı artıran gıdalardan biri olduğu bilinmektedir. Her sabah kahvaltıdan önce bal tüketmeniz ve hatta tüm gün boyunca fazladan bir enerji elde etmek için egzersiz yapmanız her zaman tavsiye edilir. Ayrıca çocuklarda bağışıklığı artıran temizleyici bir toner görevi görür.

Bal Cildinizi ve yüzünüzü besler.

Bal kullanma cilt için nemlendirici ve besleyici özelliklerinden dolayı çok faydalıdır. Bal, özellikle kuru cildiniz için en iyi doğal nemlendiricidir ve uygulaması da çok kolaydır. Ham bal sadece gözenekleri açmakla kalmaz, aynı zamanda kavrulmuş cildi nemlendirmeye de yardımcı olur. Ayrıca kış aylarında çatlamış dudakların iyileşmesine yardımcı olur. Birçok kişi cilt tonunu düzeltmek için bal maskeleri de kullanır. Ayrıca doğal bir antiseptik olduğu için yara, morluk, kesik, yanık ve diğer enfeksiyonların tedavisinde faydalıdır. Balın etkili yöntemlerden biri olarak nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bal Hafızanızı güçlendirir.

Biz ne yiyorsak oyuz ve bu nedenle zihinsel sağlığımızı yaşlılıkta sürdürmek için güçlü hale getirmeye yardımcı olan yiyecekleri tüketmek çok önemlidir. Ebedi tatlandırıcı olan bal, sayısız sağlık yararına sahiptir. Hafızayı ve konsantrasyonu artırmak. Bal sadece beyin gücünü ve hafızayı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi tamamen daha sağlıklı bir insan yapar. Bal tüketimi, metabolik stresi önler ve beyni sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur, bu da uzun vadede hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Baldaki doğal antioksidanlar ve tedavi edici özellikler, beynin kolinerjik sistemini ve dolaşımı ve hafıza kaybına neden olan hücrelerin azalmasına yardımcı olur.

Bal Öksürük İçin Evde Çözüm.

Balın kuru öksürük ve ıslak öksürük için en iyi ev ilaçlarından biri olduğu bilinmektedir. Araştırmalar ayrıca bir yemek kaşığı bal içmenin boğazdaki tahrişi azaltabileceğini göstermiştir. Bal, özellikle çocuklar için öksürük için tercih edilen doğal çaredir, çünkü gece öksürüğünü hafifletmeye yardımcı olur ve düzgün bir uyku sağlar.

Kepek için doğal evde çare.

Balın saç için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musun? Sadece kuru saçı beslemekle kalmaz, aynı zamanda pürüzsüz ve yumuşak saçlar verir. Saç dökülmesini önlemek için yeşil çay ile bal ve lavanta da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken 2 yemek kaşığı Bal ile eşit miktarda bitkisel yağı karıştırıp saçınıza uygulamak. Bu saç maskesini 15 dakika saçınızda tutun ve şampuanlamadan önce durulayın.

Yaraları İyileştirmek İçin Kullanılır.

Balın antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özellikleri vardır, bu nedenle bal yaraları iyileştirmek için kullanılır. Herhangi bir cilt yaralanmasından sonra cildinizde yaşayan bakteriler enfeksiyona neden olabilir veyara bölgesine nüfuz edin. Balın bu bakterileri yok ettiği bulunmuştur.

Doğal Bir İyi Uyku Yardımcısıdır.

Uykuya dalmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Ilık süt ve baldan oluşan bu içeceği yatmadan hemen önce içmeyi denemelisiniz. Yüzyıllar boyunca insanlar bu içeceği uyumalarına yardımcı olmak için kullandılar. Bu içeceğin yapımı oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken bir çay kaşığı Balı bir bardak sıcak sütün içine veya bir fincan papatya çayına 1 veya 2 çay kaşığı Balı ekleyin ve uykuya dalmak için yudumlayın.

Sinüs sorunlarını hafifletir.

Artan kirlilik ve tozla birlikte bu günlerde birçok insan sinüsle ilgili sorunlardan muzdarip. Sinüsler, solunum sistemini alerjilerden ve enfeksiyonlardan korumak için mukus üreten kafatasındaki küçük boşluklardır. Enfeksiyonlardan muzdarip olduğumuzda virüsler sinüsü tıkar, havayı ve mukusu hapseder ve bu da sıkıntıya neden olur. Bal ise enfeksiyonları temizlemeye ve iltihapları azaltmaya yardımcı olan doğal bir bakteri önleyici ve antiseptiktir. Bal ayrıca boğazı yatıştırır ve öksürüğü azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek daha az sinüs atağına neden olur.

Bal Diş eti hastalıklarına yardımcı olur.

Balın anti bakteriyel ve enfeksiyon iyileştirme özellikleri, yaraları tedavi etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olur. Diş eti iltihabı, kanama ve plak gibi diş ve diş eti hastalıkları düzenli bal kullanımı ile büyük ölçüde tedavi edilebilir. Balın, bakterilerin büyümesini önleyen anti-mikrobiyal ajan olarak işlev gören antiseptik hidrojen peroksit saldığı bilinmektedir. Uzmanlar balın suyla karıştırılarak ağız gargarası olarak kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca balın doğrudan etkilenen diş etlerine sürülmesi, ağrı, iltihaplanma ve diğer periodontal hastalıklardan anında rahatlama sağlar.

Bal Doğal Enerji İçeceği.

Bal, içinde bulunan doğal işlenmemiş şekerin doğrudan kan dolaşımına girdiği ve bu da hızlı bir enerji artışı sağlayabildiği için mükemmel bir doğal enerji kaynağı olarak bilinir. Bu hızlı güçlendirme, özellikle uzun süreli dayanıklılık egzersizlerinde, antrenmanınız için bir mucize gibi iş yapar.

Egzamayı önler ve kontrol etmeye yardımcı olur.

Egzama, rahatsızlığa neden olan kırmızı, kaşıntılı, pul pul deriye neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle küçük çocuklar ve gençler, egzama ile tedavi edilebilen egzamadan muzdariptir. Acı çekenler, bal ve soğuk sıkım zeytinyağı karışımı yapıp cilde uygulayarak sorundan kurtulabilir. Bal, kiri temizleyerek ve cildi pürüzsüz ve yumuşak hale getirerek doğal bir temizleyici görevi görür. Ölü hücrelerin atılması için yulaf ile karıştırılarak cildin pul pul dökülmesi için de kullanılabilir. Düzenli bal kullanımı egzamanın oluşmasını veya tekrar oluşmasını engeller.