Sağlık

Bol C vitamini içeren meyveler.

C vitamini faydaları.

C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Normal büyüme ve gelişme için gereklidir. C vitaminin fazla miktarı vücuttan idrar yoluyla atılır. Vücut bu vitaminlerin küçük bir rezervini depolasa da, vücutta bir eksiklik olmaması için düzenli olarak alınması gerekir. C vitamini (askorbik asit olarak da bilinir) en yaygın besin maddelerinden biridir . Güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve yara iyileşmesi, doku onarımı, demir emilimi, iskorbüt hastalığının önlenmesi ve kalp sağlığının korunması için gereklidir. İhtiyacınız olan C vitamini miktarı, günlük 40 mg ila 120 mg arasında değişen yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olacaktır.

Sadece güvende olmak için, genellikle c vitaminimin çoğunu gerçek meyve kaynaklı takviyelerden alınmalı (sentetik değil). Bunun da ötesinde, c vitamini ihtiyacımı karşılamak için odaklanabileceğiniz meyveler burada listelenmiştir.

Genelde portakal ve limon gibi turunçgillerin tek C vitamini kaynağı olduğu düşünülse de durum böyle değildir. Aslında yiyebileceğiniz, size önemli miktarda C vitamini sağlayacak çok sayıda meyve ve sebze vardır.

Vücut kendi başına C vitamini yapamaz ve depolamaz. Bu nedenle bu vitamini içeren birçok besinin günlük diyete dahil edilmesi önemlidir.

İşte C vitamini hakkında bilmediğiniz 10 faydası:

C vitamini sadece bağışıklık sistemine fayda sağlamaz. Gücü sandığınızdan daha büyük.

 1. Kıkırdak, kemik ve dişlerin onarılmasına ve korunmasına yardımcı olur.
 2. Daha fazla enerji, C vitamini demirin daha iyi emilmesine yardımcı olarak vücuda enerji sağlar ve cildin daha uyanık, renkli ve enerjik görünmesini sağlar.
 3. Demir emilimine yardımcı olun.
 4. Bir antioksidan olarak, Alzheimer ve Damar sertleşmesi (arteriyoskleroz) gibi omurga disk hastalıkları (dejeneratif) ve kansere neden olan hücre mutasyonunun önlenmesine yardımcı olur.
 5. Yaraları iyileştirmek ve iyileşmeye yardımcı olan doku oluşturmak söz konusu olduğunda çok önemlidir.
 6. Askorbik asit kolesterolü düşürdüğünden, yağın kan damarlarına yapışmasını önleyerek kalp krizi olasılığını azalttığı için kalp hastalıklarını önler. Aynı şekilde demirin emilmesine de yardımcı olur.
 7. C vitamini tüketmek soğuk algınlığı riskini azaltmaz, ancak soğuk algınlığı daha kısa veya çok hafif belirtilerle olabilir. Öte yandan, C vitamini çinko ile birleştirildiğinde, her ikisi de yüksek düzeyde bağışıklık ve antioksidan içerdiğinden, soğuk algınlığını önleyen ve semptomlarını ve süresini azaltan bir çift oluşur.
 8. Yaşlanma belirtilerini önler, Yüksek antioksidan içeriği ile C vitamini, yaşlanmadan sorumlu serbest radikallerle savaşır ve cilt dokularını derinliklerinden yeniden inşa etmeye yardımcı olur, kırışıklıkları ve diğer yaş izlerini ortadan kaldırır.
 9. Kepek tedavisi, Kepek, saç köklerini tıkayarak saçın kolayca uzamasına veya dökülmesine neden olabilir. C vitamini, antiviral özellikleri sayesinde bu bakteri ile savaşmaktan ve geri dönmesini önlemekten sorumludur.
 10. Uzun ipeksi saçlar, C vitamini, vücudun demiri tüketirken daha iyi emmesi gerçeği sayesinde saç kökünü uyararak saç büyümesini teşvik eder ve kuruluğu ve kırılmayı önler. 

1. Portakal Faydaları.

Daha önce bir C vitamini takviyesi satın aldıysanız, büyük olasılıkla ambalajın bazı kısımları turuncu renktedir veya üzerinde bir yerde bir portakal resmi vardır. Bunun nedeni portakalın C vitamini ile en çok ilişkilendirilen meyve olmasıdır ve bunun iyi bir nedeni vardır.

Mandalina, Portakal ve greyfurt da dahil olmak üzere, tümü bol miktarda C vitamini içeren birçok portakal çeşidi vardır. Portakal suyu, C vitamini bakımından da yüksektir ve size bardak başına 100 mg’dan fazlasını sağlar. Portakal suyu içecekseniz, yapacağınız en iyi şey, bu meyvenin sunduğu tüm faydalardan yararlanmak için evde taze olarak hazırlamaktır.

2. Limon Faydaları.

Limonlar tatlı olmasa da teknik olarak hala bir meyvedir, birçok yönden portakalları andırır. Kişilere hastalandıklarında, düzenli olarak limon, zencefil ve balla karıştırılmış sıcak su içmeleri tavsiye edilir. Bu, soğuk algınlığı ile ilişkili semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü C vitamini açısından zengin bir içecek oluşturur.

Limonlarla ilgili harika olan şey, her türlü yemeğe dahil edilebilmeleridir. İster limon suyunu bir turşunun temeli olarak kullanın, ister ızgara balığın üzerine sıkın, onu diyetinize dahil etmenin birçok yolu vardır.

3. Kivi Faydaları.

Kivi meyvesi sağlık yararları;

Kivi meyvesi, hareket halindeyken yemek için idealdir ve genellikle sonbahar ve kış aylarında küçük ve büyük çocukların beslenme çantalarının temelidir.

Kivi meyvesi veya Çin Bektaşi üzümü olarak da bilinen kivi, başlangıçta Çin’in kuzey kesimine özgü yabani bir meyveydi. Bu meyveler küçüktür ancak inanılmaz besinlerle doludur. Kivi besin açısından yoğun bir besindir ve kalorisi düşüktür. C, E ve K vitaminleri ile potasyum ve folat dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından zengindirler.

Kivi, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle sağlıklı bir gıda olarak üne sahiptir, ancak meyve aynı zamanda diğer besinler açısından da zengindir. Bunlar kan basıncını düşürmeye, yara iyileşmesini hızlandırmaya, bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

4. Ananas Faydaları.

Canlı renklere sahip başka bir meyve, sadece ananasta bulunan bir protein sindirici enzim olan bromelain kaynağıdır. Bu enzim, iltihaplanmanın azalması, kanserin önlenmesi ve bağırsak sağlığının iyileştirilmesi gibi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Ananas, içeceklere , reçellere, kızartmalara ve tatlılara dahil edilebilen çok yönlü bir meyvedir. Taze ananas satın almak en iyi seçenek olacaktır, ancak yaşadığınız yerde mevcut değilse, konserve çeşidi de tercih edebilirsiniz.

5. Çilek Faydaları.

Tatlı ve sulu çilek, dünyanın her yerinde sevilen parlak renkli kırmızı bir meyvedir. Çilekler % 90’dan fazla sudan oluştuğu için, bir bardakta sadece 49 kalori vardır. Bu, makul şeker içeriği ile birleştiğinde, özellikle tatlı bir dişiniz varsa, kilo vermeye çalışırken sahip olunması gereken harika bir meyve olmasını sağlar.

Çilekler her türlü şekilde tüketilebilir. Örneğin, bunları Yunan yoğurduyla birleştirmek, doyurucu protein açısından zengin bir atıştırmalık yapar. Ayrıca bunları dondurup  , yemekten sonra tatlı olarak tadını çıkarabileceğiniz sağlıklı bir ev yapımı şerbet yapabilirsiniz.

6. Greyfurt Faydaları.

Greyfurt, kökeni Asya’yı işaret etse de, nereden geldiğini bilmediğimiz bir narenciye meyvesidir. Greyfurt, ekşi tadı ile tanınan bir başka tropikal narenciye meyvesidir. Greyfurt tüketimi hem cilt sağlığımız hem de bağışıklık sistemi (içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde), insülin seviyesi kontrolü, kalp sağlığı ve kilo kaybı için faydalı olabilir.

Gıdalardaki demirin emilimini kolaylaştıran önemli bir besin olan C Vitamini içerir. ve Greyfurt Harika bir karbonhidrat kaynağıdır (bu meyvenin yüzde 90’ından fazlası).

Greyfurtun tadına doyamayacağınız kadar ekşi bulursanız mango ve ananas gibi tatlı meyvelerle birlikte deneyin.

7. Kavun Faydaları.

Kavun etkileyici bir beslenme profiline sahiptir ve C vitamini, potasyum, magnezyum ve manganez kaynağıdır. Kavun en çok yaz aylarında popülerdir, ancak genellikle yıl boyunca bulunur.

Bir çalışma, kavunların beta karoten (vücutta A vitaminine dönüştürülen güçlü bir antioksidan) içeriğinin havuçla karşılaştırılabilir olduğunu buldu. Bu yüzden bu meyveyi düzenli olarak yediğinizden emin olun.

8. Mango Faydaları.

Gerçekten lezzetli ve ferahlatıcı bir meyve olan mango, zengin bir  doğal şeker, lif ve A, C ve E vitamini kaynağıdır. Kilo vermeye çalışırken işe yarayabilecek başka bir meyvedir çünkü düşük kalorili ve çok tatlı tadı vardır. Çoğu yüksek şeker içeriğine sahip oldukça az sayıda mango çeşidi vardır.

Daha önce bahsettiğimiz meyvelerde olduğu gibi mango tek başına yenebilir veya salatalara, ve tatlılara eklenebilir.

9.Papaya Faydaları.

Papaya, besinler, antioksidanlar ve diğer güçlü maddelerle yüklü lezzetli bir tropikal meyvedir. Araştırmalar, bu maddelerin iltihabı azaltmak, kanserle savaşmak, kalp sağlığını iyileştirmek ve cildi korumak için faydalı olabileceğini bulmuştur. Papaya ayrıca protein sindirimine yardımcı olabilecek papain adlı bir enzim içerir.

Doğada bulunan turuncu renkli yiyeceklerin çoğu mükemmel A vitamini kaynaklarıdır ve papaya da farklı değildir, günlük ihtiyacınızın üçte birini sağlar. Papaya ayrıca iyi bir potasyum, Folik Asit ve E vitamini kaynağıdır.

10.Guava Faydaları.

Guava, karşılaşmamış olabileceğiniz bir meyvedir. Meksika ve Güney Amerika’ya özgüdür ve tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Meyvenin yeşil dış kabuğu ve pembe iç eti vardır.

Guava meyvesi büyük miktarda C vitamini içerir; tek bir meyve, günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayacaktır. Guava’da ayrıca daha az miktarlarda birçok önemli vitamin ve mineral bulunur, bu da onları diyetinize sağlıklı bir katkı haline getirir. Guavaları tek başınıza yiyebilir veya salatalara ve tatlılara ekleyebilirsiniz.

C Vitamini Bulunan Sebzeler.

 • Kırmızıbiber.
 • Brokoli.
 • Maydanoz.
 • Brüksel lahanası.
 • Karnabahar.
 • Yeşil dolmalık biber.

Kaynak: genfar.com.co, vitaminler.com, acibadem.com.tr.