Sağlık

Erken Hamilelik Belirtileri.

Hamilelik belirtileri her kadında farklılık göstermektedir. Kadınların bir kısmında erken belirtiler gözlenirken bazılarında birkaç ayı bula bilir. Hamile olabileceğini düşünen kadınlar test yaptırmadan önce vücudundaki bazı belirtileri gözlemlemek isterler. Bu belirtiler ilk olarak adet gecikmesi, mide bulantısı, baş dönmesi, sürekli uyku hali, yorgunluk hissi, göğüslerde dolgunlaşma, kasıklarda ağrı, vücutta ödem oluşması, sık sık idrara çıkmak gibi. Fakat bu belirtiler her zaman gebeliğe işaret etmeyebilir. Kişi hamile olup olmadığının kesin olarak anlaması için kan testi yaptırmalıdır.

Adet Gecikmesi.

Hamileliğin en belirgin belirtisidir. Düzenli adet görüyorsanız adetiniz gecikmişse hamilelik testi yapa bilirsiniz. Ancak adet dönemleri birçok farklı etkene bağlı olarak gecikebilir.

Sabahları Mide Bulantısı.

Hamileliğin ilk aylarında mide bulantısı, yiyeceklere ve yemek kokularına karşı aşırı hassasiyet oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Beta HCG ve östrojen hormonlarına bağlı olarak gebeliğin başlangıç ve ilk 3 aylık döneminde görülebilir.

Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet.

Hamilelikten kaynaklanan vücutta hormonlardaki oluşan değişiklikler göğüslerde büyüme ve hassasiyet oluşturur. Ayrıca meme uçlarında büyüme ve renk koyulaşması da görülür.

Sık İdrara Çıkmak.

Hamileliğin ilk 2-3 haftasında hormonlardaki değişiklikler sık idrara gitme isteği oluşturur. Bu durum büyüyen rahmin mesaneyi sıkıştırmasına bağlı olarak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de görülebilir.

Yorgun Hissetme.

Hamilelik ilk aylarında kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesi gebelik hormonlarından progesteronun vücuttaki tüm kaslarda gösterdiği gevşetici etkiden kaynaklıdır.

Vücut Sıcaklığında Değişim.

Hamilelik döneminde hormon salınımına bağlı olarak vücut sıcaklığı, hamile kalmadan önceki sıcaklığınızdan ortalama 1°C kadar artış gösterir.

Hafif Kanamalar.

Hamileliğin ilk dönemlerinde adet kanamasından farklı lekelenme şeklinde kanama görülebilir. Bu kanamaların nedeni embriyonun rahme tutunması sonucu oluşur. Hamilelik döneminde oluşan kanamalar tehlikeli de olabilir bunun için doktor kontrolü gerektirir.