Sağlık

Polen alerjisi nedir?

Polen Alerjisi.

Polen, mevsimsel alerjilerin en yaygın tetikleyicisidir. Polen oluşumu, uzun bir kıştan sonra havaların ısınması ve bitkilerin uyanması ile meydana gelir. Halk arasında polen alerjisi “saman nezlesi” olarak bilinir. Uzmanlar polen alerjisini “ mevsimsel alerjik rinit ” olarak adlandırmaktadır. Polen, aynı tür ağaç ve yabani bitkilerin açan çiçeklerinde bulunan toz halinde döllenmesine yarayan, küçük parçacıklardır. Polenler arılar ve böcekler tarafından yayılabilir. Ya da rüzgâr ile etrafa dağılır ve hava kirliliği oluşturur. Polen sezonunda bazı insanlar, saman nezlesi (burun akıntısı, kaşıntılı ve sulu gözler) ve astım olarak adlandırılan polene alerjik semptomlar geliştirir.

Ağaç ve bitkilerin mevsimsel alerjilere neden olma olasılığı daha yüksektir. Polenden kaçınmak zordur, çünkü havada bulunur ve kolayca solunur, ancak etkisini azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Saman nezlesi veya astım için ilaç kullanılabilir.

Ayrıca Doktorunuz vücudunuzun polene tepki göstermesini engellemek için bir tedavi uygulayabilir. Bir astım krizi geçirirseniz ve nefes almanız zorlaşırsa, acil durumlarda ilkyardımı (112) arayın ve ambulans isteyin.

Polen alerjisinin belirtileri;

Ağaç tozlaşmasından kaynaklanan bahar alerjisi mevsimi, genellikle Şubat ayının sonunda başlar. Herkesin bağışıklık sistemi farklıdır ve polenlere karşı alerji, farklı belirti ve semptomlara neden olabilir. Alerji belirtileri olarak, burun akıntısı, kaşınma, burunda tıkanma ve hapşırık olur. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler görülür.

Alerji belirtilerin kaydını tutmak;

Polen alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız, belirtilerin ne zaman ve nerede ortaya çıktığını açıklayan bir günlük kaydı tutmak size ve doktorunuza belirtilerin neyin neden olduğunu anlamanız için yardımcı olabilir.

  • Yılın hangi zamanında.
  • Evinizin içinde, dışında veya her ikisinde.
  • Gece, gündüz veya uyandığınızda.
  • Ne kadar sürdüğü.

Kaynak: hurriyet. ozelhayathastanesi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı