Sağlık

Soğuk Sıkım Nedir? Faydaları.

Bitkinin meyvesi, tohumu veya çekirdeğine sıcak işlem uygulanmadan direk yağ çıkarma işlemine soğuk pres denilmektedir. Soğuk sıkım tekniği ile üretilen yağlar hiçbir ısıl ve kimyasal işleme maruz kalmadıkları için trans yağ asitleri oluşamamakta ve bünyesinde bulunan biyoaktif bileşikler de zarar görmemektedir. Bu yöntem gerek sağlık gerekse gıdalardaki beslenme değeri açısından son derece önemlidir.

Soğuk Sıkım Yağların Faydaları.

Soğuk pres tekniği; en yüksek nitelikli bitkisel yağların üretilmesinde kullanılan tekniklerin başında gelmektedir. Bu yöntemle elde edilen yağlarda Omega 3, Omega 9 gibi esansiyel yağ asitleri doğal olarak yağa geçer. Soğuk sıkımla elde edilen yağlar antioksidanlar, karotenoidler ve fitosteroller gibi bazı maddeleri daha yüksek oranlarda içerdiklerinden dolayı besleyici değeri daha yüksektir.

Isıl işlem uygulanmadan sadece mekanik yöntemle elde edilen soğuk sıkım yağlar katkı maddesi ve koruyucu madde içermezler. İçeriğinde yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asitleri bulunması nedeniyle kan yapımını destekler, kalp-damar sistemini koruyarak, kan dolaşımını olumlu yönde etkilerler. Soğuk presleme yöntemi ticari kaygıları değil gerçek, sağlıklı, besleyici ve kaliteli gıda üretiminin amaçlandığı bir üretim şeklidir.