İncelemeTeknoloji

5G nedir?

5G hakkında bilmeniz gerekenler.

Beşinci nesil (5G) ağ teknolojisi, eğlence ve oyundan eğitim ve kamu güvenliğine kadar her şeyden yararlanma potansiyeline sahiptir. Zamanla 5G’nin daha hızlı indirme hızları, gerçek zamanlı yanıtlar ve gelişmiş bağlantı sunarak işletmelere ve tüketicilere yeni, yenilikçi teknolojileri deneyimleme potansiyeli sunması bekleniyor.

5G, insanlar, işletmeler ve toplum için fırsatlar yaratacak yeni yetenekler getiren beşinci nesil hücresel ağlardır. Peki 5G sizin için ne anlama gelecek? Basitçe söylemek gerekirse: çok.

5G neler yapabilir?

5G, ağ bağlantınızı önemli ölçüde iyileştirmekten çok daha fazlasını yapacaktır. Topluma ulaşan çığır açan çözümler sunmamızı sağlayan yeni fırsatlar sunar.

Yol kazalarını azaltmak için milyarlarca bağlı cihazın gerçek zamanlı olarak bilgi topladığını ve paylaştığını hayal edin; veya gecikmesiz garantili bağlantılar sayesinde hayat kurtaran uygulamalar; veya üretim hatları, kesintileri meydana gelmeden çok önce önleyebilecek kadar öngörülebilir. 

5G’yi farklı kılan nedir?

5G, şu anda akıllı telefonunuz için kullanılan aynı radyo frekanslarında, Wi-Fi ağlarında ve uydu iletişimlerinde çalışır, ancak teknolojinin çok daha ileri gitmesini sağlar.

Tam uzunlukta bir HD filmi saniyeler içinde telefonunuza indirebilmenin ötesinde (kalabalık bir stadyumdan bile), 5G gerçekten her yerde, güvenilir bir şekilde, gecikmeden, insanlar bir şeyleri gerçek zamanlı olarak ölçebilir, anlayabilir ve yönetebilir.

Bunun muazzam bir potansiyeli var ve birlikte bunu bir sonraki seviyeye taşıyacağız.

5G farkı nedir

Ericsson ve 5G.

Ericsson, 5G’yi dört kıtaya getiren ilk şirket olan 5G, IoT, uç bilgi işlem ve bulut ağı altyapısı çağının ön saflarında yer alıyor. Portföyümüz, tamamen bağlantılı bir dünyaya giden yolu açacak şekilde yenilik ve dönüşüm üzerine inşa edilmiştir.

Ericsson Radyo Sistemi, operatörlerin ölçek ve karmaşıklık ne olursa olsun, yeni teknolojiyi başlatmasına ve 5G kapsamını hızla büyütmesine olanak tanır ve Ericsson Spektrum Paylaşımı, mevcut donanımı kullanarak hızlandırılmış 5G dağıtımlarına izin verir.

Teknolojiyi kullanımı, benimsemesi ve ölçeklendirmesini kolaylaştırarak toplumu ileriye taşımayı ve yeni fırsatların kilidini açmayı amaçlıyoruz. Ericsson, önde gelen bir 5G patent portföyüne sahiptir ve küresel standardizasyonda çok önemli bir rol oynamaktadır.

KEjh)PfA%SV0Apv##nxJugoz

5G’yi kim icat etti?

Hiçbir şirket veya kişi 5G’ye sahip değil, ancak mobil ekosistemde 5G’yi hayata geçirmeye katkıda bulunan birkaç şirket var.

5G, 4G’den nasıl daha iyidir?

5G’nin 4G’den daha iyi olmasının birkaç nedeni var:

• 5G, 4G’den önemli ölçüde daha hızlıdır.
• 5G, 4G’den daha fazla kapasiteye sahiptir.
• 5G, 4G’den çok daha düşük ping süresine sahiptir.
• 5G, 4G’den daha yetenekli bir birleşik platformdur.
• 5G, 4G’den daha iyi spektrum kullanır.

5G, 4G’den daha yetenekli birleşik bir platformdur.
4G LTE, 3G’den çok daha hızlı mobil geniş bant hizmetleri sunmaya odaklanırken, 5G, yalnızca mobil geniş bant deneyimlerini yükseltmekle kalmayıp, aynı zamanda görev açısından kritik iletişim ve devasa IoT gibi yeni hizmetleri de destekleyen birleşik, daha yetenekli bir platform olacak şekilde tasarlanmıştır. 5G ayrıca tüm spektrum türlerini (lisanslı, paylaşımlı, lisanssız) ve bantları (düşük, orta, yüksek), çok çeşitli dağıtım modellerini (geleneksel makro hücrelerden sıcak noktalara kadar) ve yeni ara bağlantı yöntemlerini (cihaz gibi) yerel olarak destekleyebilir. cihaza ve çoklu atlama ağı).

5G, spektrumu 4G’den daha iyi kullanır.
5G ayrıca, 1 GHz’nin altındaki düşük bantlardan 1 GHz’den 6 GHz’e orta bantlara ve milimetre dalga olarak bilinen yüksek bantlara kadar geniş bir yelpazede mevcut spektrum düzenleme paradigmaları ve bantlarında her bir spektrumdan en iyi şekilde yararlanacak şekilde tasarlanmıştır. (mmWave).

5G, 4G’den daha hızlıdır.
5G, saniyede 20 Gigabit (Gbps) en yüksek veri hızları ve saniyede 100+ Megabit (Mbps) ortalama veri hızları sunarak 4G’den önemli ölçüde daha hızlı olabilir.

5G, 4G’den daha fazla kapasiteye sahiptir.
5G, trafik kapasitesi ve ağ verimliliğinde 100 kat artış sağlamak üzere tasarlanmıştır. 1

5G, 4G’den daha düşük ping süresine sahiptir.
5G, daha anlık, gerçek zamanlı erişim sağlamak için önemli ölçüde daha düşük gecikme süresine sahiptir: uçtan uca gecikmede 1 ms’ye kadar 10 kat azalma.

5G ne kadar hızlı?

5G, IMT-2020 gereksinimlerine göre 20 Gbps’ye kadar en yüksek veri hızları sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Qualcomm Technologies’in amiral gemisi 5G çözümleri, Qualcomm® Snapdragon ™ X55 ve Snapdragon X60 Modem-RF Sistemleri , speed downlink tepe veri hızlarında 7,5 Gbps’ye kadar ulaşacak şekilde tasarlanmıştır.

Ancak 5G, ne kadar hızlı olduğundan daha fazlasıdır. 5G, daha yüksek tepe veri hızlarına ek olarak, mmWave gibi yeni spektruma genişleyerek çok daha fazla ağ kapasitesi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

5G ayrıca daha hızlı yanıt için çok daha düşük ping süresi sağlayabilir ve genel olarak daha tekdüze bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir, böylece kullanıcılar hareket ederken bile veri hızlarının tutarlı bir şekilde yüksek kalmasını sağlayabilir. Ve yeni 5G NR mobil ağı, her yerde bulunan Gigabit sınıfı bağlantı sağlayabilen bir Gigabit LTE kapsama temeliyle destekleniyor.

5G ev internet hizmetimi değiştirir mi?

5G, mevcut kablolara alternatif bir kablosuz modem sağlayarak ev internet hizmetini değiştirebilir. İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP’ler) artık 5G altyapısını kullanarak müşterilere hizmet verebilir, bu da 5G’nin kapsamını, performansını ve dağıtım esnekliğini fiber, DSL veya kablolu çözümlere alternatif bir ana taşıyıcı haline getirir.

5G Hakkında 5 Gerçek.

Kaynak: ericsson.com, qualcomm.com

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı