Teknoloji

İnternet hızı nasıl ölçülür.

Hız Testi.

En doğru hız testi sonuca ulaşabilmek için aşağıdaki işlemleri yapmanızı öneririz. Bilgisayarda / mobil cihazda hız testi sayfası dışındaki tüm internet sayfalarını kapatın. Çalışan diğer programları / uygulamaları kapatın.

Evinizde veya işyerinizdeki internet bağlantı teknoloji türü (adsl, vdsl, kablo net, fiber, 3G, LTE, 4G, 5G, Vb.), hizmet planınızın hızı, ağ kapasitesi ve kullandığınız internet kurulumu dahil olmak üzere aldığınız hızları etkileyen birçok farklı faktör vardır.

İnternet kullanan diğer cihazları kontrol edin.

Test yaptığınızda, evinizde veya işinizde başkalarının veya farklı cihazların interneti kullanmadığından, internet bağlantınızı kullananların hız testi sonuçlarını etkileyebileceğini bilin. Ev ve işyerinizde internete bağlanan diğer uygulama ve cihazların sayısına ( internet tv, bilgisayar, cep telefonu vb.) ve modem ayarlarınıza göre değişiklik gösterebilir.

Not: Mobil bağlantıda cihazınızın Wi-fi paylaşımını kapatın.

Günün farklı saatlerinde hız testi yapın.

speedtest-net-download-bandwidth-internet-speedometer; internet hız testi speed test; upload test, turknet hız testi; turktelekom hız testi; vodafone hız testi; turkcell hız testi; Hız Testi; turkcell 4.5g hız testi; Hız testi Superonline; Hız Testi Türk Telekom; Net speed Hız Testi; Ping test; superbox 4.5g hız testi; Hız Testi Vodafone; d-smart hız testi; Hız Testi Türk Telekom; TTnet hız testi

Hızlar günün farklı zamanlarında, internete kaç kişinin bağlı olduğuna ve ne yaptığına bağlı olarak değişecektir. Ayrıca; hız testi internet kullanımının yoğunluğuna (aynı saatte size yakın bölgede internet kullanan kişi sayısı), bağlı olarak test kalitesi etkilenecektir. Evinizdeki veya işinizdeki hızları daha iyi anlamak için, akşam saat 19: 00-23: 00 arası yoğun dönemlerin dışında yapın, hızınızı farklı zamanlarda test etmenizi öneririz.

Bilgisayar için, doğrudan modeme bağlayın.

Kablosuz bağlantıda modemin konumuna göre hız performansı değişebilir, Wifi kullanmak yerine doğrudan PC’nizden modeme bağlanmak genellikle daha doğru sonuç verir. Test yaptığınız cihaz da sonuçlarınızı etkileyebilir.

speedtest.googlefiber.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı