Yaşam

Gece Güvenli Araç Sürmenin 10 ipucu.

Gece araba sürüşünde Konfor veya güvenlik.

Gece boyunca trafik %60 azalır, ancak ölümlü kazaların %42’si geceleri meydana geliyor. Yine de birçok sürücü gece araba kullanmayı tercih ediyor.

Gece sürüş zorluğu.

Gün batımı ile gün doğumu arasında araba kullandığımızda bazı riskler alıyoruz çünkü görsel algılama ve tepki süresi büyük ölçüde azaldı. Normal koşullar altında, genellikle trafik ve yol bilgilerinin %90’ını görme yoluyla alırız.

Gece sürüşünün riskleri nelerdir?

 • Yoğunluktaki değişimlerini değerlendiren ışık hissi,
 • Şekil hissi veya görme keskinliği,
 • Renk hissi veya renkleri tanıma yeteneği azalır,

çünkü gözlerin ve beynin verimli olabilmesi için daha çok çalışması gerekir. Ayrıca karanlıkta gizlenmiş bir nesne varsa onu tanımak neredeyse imkânsız olacaktır. Gece görme kapasitesini gün ışığındaki kapasiteye kıyasla 1/20 oranında azaltır, bu da görmeyi ve beyni gün içinde daha hızlı ve etkili hareket edebilmek için daha fazla çabaya maruz bırakır.

Özellikle, sabah 4 ile 6 arasında daha fazla yorgunluk hissetme eğilimindesiniz ve refleksler çok daha azalır. Olumsuz hava koşullarında durum daha da kötüdür. Yağmur durumunda, ıslak kaldırım farlardan gelen ışığın büyük bir kısmını emer.

Alkol, uyuşturucu, yorgunluk vb. Etkilere sahip daha fazla sayıda sürücünün varlığı.

Geceleri Güvenle Araç Sürmek İçin 10 İpucu.

Mümkün olduğunca güvenli bir şekilde araç kullanmak amacıyla, işte gece doğru sürüş için bazı ipuçları.

 • Hız sınırlarına uyun: Yol her zamankinden daha açık olsa bile, bu kontrol olmadan gaza basabileceğimiz anlamına gelmez. Öngörülemeyen herhangi bir olay durumunda aracı far aydınlatma alanında tamamen durdurabilmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Daima güvenlik mesafesini koruyun: Bu, öndeki araçla uzaklığı ifade eder ve her durumda üç saniyeden az olmamalıdır.
 • Aynalarınıza daha fazla dikkat edin: Yoldaki diğer araçları tespit etmek ve irkilmekten kaçınmak için aynadan trafiği sık sık kontrol edin.
 • Mola verin: Dinlenmek ve zihninizi boşaltmak için her iki saatte bir durmanız önerilir.
 • Farlar her zaman iyi ayarlanmalı: Doğru görüş alanına sahip olmak için gün batımı ile gün doğumu arasında kısa farlarınızın açık olması gerektiğini daima unutmayın. Yol ve trafik koşulları izin veriyorsa, görüşünüz çok zayıfsa kısa veya uzun farlarınızı açın. İyi görmeniz ve görülmeniz gerektiğini unutmayın, ancak diğer sürücüleri rahatsız etmeden.
 • Araç içindeki ışığı azaltın: Gösterge panelinde ve kabinin diğer unsurlarında loş bir ışık varsa, aracın dışını daha iyi göreceksiniz.
 • İyi havalandırmayı sağlayın: Uykudan kaçınmak için, zaman zaman pencereleri açmanız ve müzik veya radyo dinlemeniz önerilir.
 • Yağmur yağması durumunda: Yağmur yağıyorsa, genellikle çamurlu veya tozlu hale gelen farları temizlemek için durmak çok daha önemlidir. Bu kir, görünürlüğü %50’ye kadar azaltabilir.
 • Diğer araçların farları bizi kör ederse: Yavaşlamaya çalışın, şeridinizin sağ çizgisine yaklaşın ve başınızı sağa çevirin. Gerekirse ve o anda hatırlarsanız, gözümüzü kamaştıran arabanın farlarını bir an önce görmeyi bırakmak için sol gözünüzü kapatın.
 • Yolun rotasını takip etmek için diğer araçların ışıkları tarafından yönlendirilmeyin: Önünüzdeki araçla çok fazla mesafe varsa, düz görünen yolda birçok bozukluk olabilir.

Gece doğru sürüş için bu ipuçları ile sizin ve size eşlik eden diğer araçların güvenliğini artıracaksınız.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı