Yaşam

e-Devlet Seyahat izin Belgesi Nasıl Alınır?

Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. 20 yaş altı, 65 yaş üstü ve tüm vatandaşlar için hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri belirlendi. Buna göre Pandemi yasakları döneminde İçişleri Bakanlığı nın yaptı kontrollerde göstermek üzere, Şehirler arası yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar için, şehirler arası yolculuk İzin Belgesi almak zorunda.

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirlerarası seyahat izin belgesine bağlandı. Bu belge olmadan otobüs veya uçakla seyahat eden yolculara ya da şirkete ceza kesiliyor.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları yasaklandı. Bu yasaklar çerçevesinde seyahat belgesi alabilecek kişiler ise şöyle:

  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen,
  • doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),
  • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
  • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ile 
  • Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlar bu kısıtlamadan muaf olacak.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi, İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199 Vefa Sosyal destek hattından, e-Devlet Kapısı ekranından, valilik ve kaymakamlıklardan temin edebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı üzerinden seyahat izin belgesi başvurusu süreci

  1. e-Devlet Kapısı giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e – Başvuru” kısmına giriliyor. Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor.
  2. Başvurunuz Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirmeye alınacaktır
  3. Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine “Başvurunuz kabul edilmiştir” veya “Başvurunuz reddedilmiştir” şeklinde SMS üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.
  • Başvurusu kabul edilen yolcular, otogarlarda oluşturulan başvuru masalarından T.C. Kimlik Numarası ile doğrulamaları yapıldıktan sonra kabul edilecektir.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı