Trend

Dünyanın En Zengin 2. Kişisi Elon Musk, Bill Gates’i geride bıraktı.

Dünyanın en zengin 2. adamı unvanı, Elon Musk’ın.

Tesla elektrikli araç üreticisi Elon Musk, Microsoft’un kurucularından Bill Gates’i yaklaşık 170 milyon avro geride bıraktı ve sadece Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un ardından dünyanın en zengin ikinci kişisi oldu.

Böylece, girişimcinin net değeri Tesla’nın hisse senedi fiyatındaki artışın yol açtığı 107,62 milyar avro olarak gerçekleşti ve bu da Musk’ın bu yıl şimdiye kadar 84,15 milyar avrodan fazla kazanmasına yol açtı.

Musk’ın büyük servetler arasında parlayan yükselişi, Wall Street’teki elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın unvanının yükselişiyle bağlantılı. Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli araçların geliştirilmesini destekleyeceğine söz veren Demokrat Joe Biden’in seçim zaferinden sonra hisseleri son haftalarda daha da arttı. Bloomberg’in milyarderler listesine göre, Musk’ın mal varlığının dörtte üçü Tesla’nın hisselerine tekabül ediyor.

Böylelikle Gates, Bezos tarafından 2017’de geçilmeden birkaç yıl önce sıralamada yer aldığı için, son sekiz yılda ikinci kez dünyanın en zenginleri listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Bill Gates Varlıkları 107,45 milyar avro olmasına karşın, hayır kurumlarına milyonlarca dolar bağışta olmasaydı çok daha büyük servete sahip olacaktı. Bu bağlamda, 2006 yılından bu yana adını taşıyan vakfa 22,72 milyar avrodan fazla bağışta bulunuyor.

Dünyanın En Zenginleri Listesi 2020.

Milyonerler arasındaki tutarsızlıklar.

Ancak Elon Musk ve Bill Gates sadece dünyanın en zengin insanı olmak için değil, aynı zamanda tesla’nın kurucusunun Gates’in elektrikli kamyonlar hakkında “hiçbir fikri olmadığını” sosyal medyada da ileri sürmesi ile rekabet ediyorlar.

Dahası, salgın Elon Musk ve Bill Gates arasında daha sert sözlere yol açtı. Musk, COVID-19 risklerini sık sık küçümseyerek yayılması ve ölümcüllüğü hakkındaki verileri önemsemediğini bildirdi. Gates ise Musk’ın yorumlarını reddetti. “Umarım çok fazla dahil olmadığın konuları karıştırmazsın.” diye sitem etti.

Diğer yandan Bill Gates, Musk tarafından üretilen Tesla’yı değil, Volkswagen grubunun markası olan elektrikli bir Porsche satın aldı.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı