Listeler

Dünya’nın En Hızlı Uçakları 2019.

En Hızlı Süper Uçaklar.

Uçan bir makine icat etmek bir zamanlar bir hayaldi ve şimdi gerçek olduğu için zorluk değişiyor. Uçak tasarımcıları artık farklı hedeflere ulaşmak için rekabet ediyor. Bu hedeflerden biri hızdır

Savaş durumunda Hıza olan ihtiyacı biliyorsunuzdur. Eğer öyleyse, o zaman doğru noktaya geldiniz! Modern insanın dünyayı gezdiği ilk günlerden beri yeni zirvelere, yeni mesafelere ve yeni hızlara ulaşmanın peşindeyiz. Gökyüzünde yakınlaştırma konusunda oldukça heyecan verici ve bağımlılık yapan bir şey var ve sizi tekrar tekrar En İyi Silahı izlemenize ve bir Savaş Pilotu olmak istemenize neden olacak en hızlı beş uçağın bir listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

5. Bell X-2 Starbuster – Mach 3.19.

en hızlı savaş uçağı Bell X-2 Starbuster-supersonic-aircraft

Starbuster, 1955’te yalnızca iki adet üretilen ve emekliye ayrılan uçakla, “Starbuster” Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ve Ulusal Havacılık Danışma Komitesi (NACA) tarafından Mach 2-3 aralığındaki uçuş özelliklerini araştırmak için bir araştırma uçağı olarak inşa edildi. Bu, X-2 programının bir devamı niteliğindeydi ve bu nedenle araştırma alanı, Mach 2.0’dan daha yüksek hızlarda uçarken uçakların nasıl davrandığını görmekti. Anlaşılacağı gibi, herhangi bir silah taşımıyordu ve düşük hava direncine sahip olması sayesinde 1956’da Mach 3.196’nın çarpıcı hızına ulaşabiliyordu. Ancak test sırasında bu hıza ulaşıldıktan kısa bir süre sonra pilot Milburn G. Apt keskin bir dönüş yaptı ve uçak kontrolden çıktı. Uçağın kontrolünü kaybetti. Pilot fırlatma koltuğunu kullandı ve ne yazık ki, sadece küçük paraşütü açıldı ve yere çok yüksek bir hızla çarptı. Bu ölümcül kaza Starbuster programını sona erdirdi.

4. Mikoyan MiG 25 – Foxbat – Mach 2.83.

en hızlı savaş uçağı mig-25-Foxbat-supersonic-aircraft

Mikoyan-Gurevich OKB (şimdi RAC ‘MiG’) tarafından üretilen MiG-25 (Nato raporlama adı: Foxbat) soğuk savaş sırasında Amerikan uçaklarını engellemek için yapılmış bir Sovyet önleme ve keşif uçağıdır. 1964 ile 1984 yılları arasında 1100’den fazla Foxbat üretildi, Şu anda Rusya ve diğer ülkelerle az sayıda Mikoyan MiG 25 – Foxbat hizmet vermektedir. Uçağın silahları, iki AA-6 Acrid ve iki R-40T havadan havaya füzeden oluşuyor.

İki Tumansky R-15B-300 turbojeti, Mach 2,83 maksimum hız sağlıyor.

3. Lockheed YF-12 – Mach 3.35.

en hızlı savaş uçağı Lockheed-YF-12-supersonic-aircraft

Lockheed YF-12, bir Amerikan önleme prototipiydi ve yalnızca üç adet üretilip program iptal edilmiş olsa da, Bu jet, Mach 3,35 maksimum hıza sahip prototipiydi. Neredeyse SR-71 Blackbird’e benziyordu ve üç adet Havadan Havaya füzeye sahipti. SR-71’e çok benzemesinin nedeni, SR-71’in YF-12 tabanlı olması ve her ikisinin de aynı tasarımcıya, son derece ünlü Clarence “Kelly” Johnson’a sahip olmasıydı. En yüksek hızı daha sonra Blackbird tarafından aşıldı ve “en büyük önleme” kayıtları ile tarih kitaplarına girdi.

2. Lockheed SR-71 Blackbird – Mach 3,5.

en hızlı savaş uçağı lockheed-sr-71-blackbird-supersonic-aircraft

1966’da tanıtılan uçak 1999′ emekliye ayrıldı. 85.000 fitte uçabilen uzun menzilli bir stratejik keşif uçağı olarak geliştirildi. Piyasaya sürüldükten sonra hem, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri (USAF) hem de NASA tarafından kullanıldı. Hepsi keşif ve deneysel araştırmalar için kullanılan 32 Blackbird üretildi. Gizli teknolojiye sahipti, ancak her şeye rağmen, düşman kuvvetleri tarafından tespit edildiyse, fantastik hızı nedeniyle kendisine ateşlenen önleyicilerden veya havadan havaya füzelerden daha hızlı uçabilirdi. Blackbird o kadar hızlıydı ki, hava sürtünmesinden ısısı artmakta ve metal gövdesinde genleşme oluşmaktaydı.

1. North American X-15Mach 6.72.

Dünya'nın En Hızlı Uçağı-North American-X-15_in_flight-supersonic-aircraft

Bu uçak, en hızlı insanlı uçak için mevcut dünya rekoruna sahiptir. Bu hipersonik roketle çalışan uçağın bugünlerde gökyüzünde süzüldüğünü görmeyeceksiniz, çünkü yalnızca 1959’dan 1968’e kadar aktifti. Kuzey Amerika X-15, X’in bir parçası olarak Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri ve NASA tarafından işletiliyordu. – deneysel uçakların uçak serisi.

1906’larda hız ve irtifa rekorları kıran ve uzayın kenarına ulaşan X-15, insanlı, motorlu bir uçak tarafından bugüne kadar kaydedilen en yüksek hız için resmi dünya rekorunu bugün bile elinde tutuyor. Rekor, Ekim 1976’da William J. “Pete” Knight’ın 31.120 m’de Mach 6.72 uçurmasıyla belirlendi. Bunun ne kadar hızlı olduğunu anlamak için, Mach 6.72, saatte 7.274 kilometre!

Her zaman bir Savaş Pilotu olmak istiyorsanız, neden Havacılık Diplomasına bir göz atıp ses bariyerini hemen kırmaya başlamıyorsunuz!

Kaynak: Wikipedia, Soar Aviation, airforce-technology.